Това издание на „10 000 крачки" разказва за пет от еленските къщи – безценно архитектурно наследство, за щастие, запазено и до днес. Само на метри от храм „Рождение на Пресвета Богородица" в град Елена са разположени пет уникални къщи, известни като Разсукановите къщи. Те носят названието си от името на един от големите еленски родове. Още за тези родове разказва историкът Елена Иванова.
Един от тези родове е Разсукановият род. За негов родоначалник се смята Стоян Балканджията. Той е баща на Поп Стойко Султана и на йеромонах Йосиф Брадати, един от първите книжовници на XVIII век, прекарал по-голяма част от живота си в рилския манастир. Той е таксидиот, преписвач, създател и преводач на както на светска, така и на религиозна литература. От Разсукановия род е и Хаджи Йордан Брадата. Един от съзаклятниците на Велчовата завера, обесен на Марно поле 1835 година.
Петте Разсуканови къщи днес са недвижима културна ценност. Строени са от Хаджи Димитър Разсуканов за неговите четирима сина: Иван, Никола, Димитър и Цончо. Сградите са обявени за паметници на културата и представляват архитектурен ансамбъл от пет къщи под общ покрив, които са издигнати между края на XVIII и началото на XIX век. Откъм вътрешните дворове фасадите на къщите са изцяло заети от широки и просторни чардаци, много характерни за еленските стари къщи.
В момента петте Разсуканови къщи принадлежат на хора, които нямат общи корени с прочутия еленски род. Една от сградите е превърната в къща за гости, като новите й собственици са се постарали да запазят нейния възрожденския дух и да я населят с носталгичната атмосфера на миналото.