Пламен Маденовски: КЕВР трябва е арбитър, гарантиращ справедливост и обществения интерес
Предаване: Денят започва, 08.04.2025
This is a modal window.
Независимостта на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е основен приоритет в нашата работа. Тя беше законово фиксирана през 2015 година с промените в Закона за енергетиката и оттогава и с активна моя помощ е отстоявана на многократно. Смятам, че през всичките тези години, през последните 10-12 години, не сме се поддавали нито на политически, нито на корпоративен натиск и смятам и занапред да отстояваме тази независимост, тъй като тя е основен приоритет за всеки един европейски регулатор. Това заяви в студиото на “Денят започва” Пламен Маденовски - председател на енергийния регулатор, в първото си телевизионно интервю.
Работя в КЕВР от 12 години, като съм започнал като младши експерт в Комисията, сподели той за избора си за председател на комисията:
“Съвсем не смятам, че е странен политически избор, тъй като аз в качество си на експерт в комисията отдавна работя с хората от енергийната комисия и от управляващите, и от мнозинството. Консултираме различни законопроекти, които се представят в сектора, така че аз съм познато име специално в Комисията по енергетика в Народното събрание. И съвсем не смятам, че изборът е странен. За това говори подкрепата, с която беше прията моята кандидатура.”
На политическите коментари не обръщаме толкова внимание, заяви Маденовски и допълни:
“Когато пазарите тръгнат нагоре, когато чисто експертно трябва да се вземе решение, което е непопулярно, нормално е чисто популистски, политически коментари и критики към комисията, но смятам, че трябва да защитаваме експертността в комисията и да защитаваме справедливостта и обществения интерес. Общественото доверие смятам да го подобрим чрез повече прозрачност как комисията взема решение, повече медийни изяви, повече обяснение какво налага дадено решение. КЕВР трябва да се превърне в един арбитър, гарантиращ справедливост и обществения интерес, като при обществения интерес не говорим само и единствено като зачитане правата на потребителите и потребителски насочен регулатор. Тук общественият интерес се изразява в правилния баланс между интересите както на енергетиката като сектор, така и на потребителите като крайни клиенти и потребители на тази услуга - ето как се гарантира тази прозрачност.”
Той поясни, че намалението на цената на природния газ с 14,3 процента се дължи на по-евтините доставени количества азерски газ и намаленото потребление.
"Очакванията са през следващия месец да имаме още по-голямо намаление с поне 10 процента на цената на газа пред срива на цената на световните пазари заради митата, които Тръмп наложи. За трайно намаляване обаче не можем да говорим", уточни Пламен Младеновски.
Според него топлофикациите не знаят как да направят прогнозите за цените.
"Те залагат високи стойности, за да се презастраховат. След корекция от страна на КЕВР се вижда, че претенциите са безпочвени. При "Топлофикация София" проблемите са унаследени - финансовите затруднения се дължат на натрупани в предишни периоди огромни дългове за природен газ", обясни Младеновски.
По думите му цените на топлинната енергия са подценени, но не по политически причини, а защото се конкурират с електрическата енергия.
Относно либерализацията на пазара на електроенергия той беше категоричен, че потребителите няма да пострадат.
"Ако се отложи либерализацията, ще продължим да купуваме електрическата енергия по регулирани цени. Ако се либерализира пазарът, сме готови със сценарий, при който чрез компенсации по никакъв начин рязко да не се променят сметките на потребителите. Основната либерализация е на едро и не означава почти нищо за обикновения потребител. Разликата между пазарната и базовата цена ще бъде компенсирана чрез Фонд "Сигурност на електроенергийната система", крайните клиенти няма да разберат, че пазарът е либерализиран", поясни Пламен Младеновски.
Той за решаване на проблемите във ВиК сектора са необходими по-големи инвестиции и използването на различни форми на финансиране от Европа, защото:
"В отдалечените райони в села и по-малките населени места, където концентрацията на потреблението е по-малка, ВиК услугата и доставянето на електрическа енергия е с по-влошено качество и възникват по-често проблеми. Средствата са недостатъчни предвид остарялата инфраструктура.”
Какво още коменитира новият председател на КЕВР вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News