Политическото пренареждане - анализ на Ружа Райчева, Харалан Александров и Любомир Стефанов

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Румен Радев даде своето първо телевизионно интервю в "Панорама" след като напусна президентството. Какво каза и какво премълча? БСП е пред избори за ново лидерство. Кой ще представлява лявото на изборите? Анализът на политическите събития от последните дни правят журналистът Ружа Райчева, политологът Любомир Стефанов и социалният антрополог Харалан Александров.  

"Започва битка, но мисля, че за нас избирателите тя е очевидна," смята Ружа Райчева.

Според нея, Радев идва да създаде някакво ново "център ляво", а БСП се държат, сякаш не са били до вчера заедно с Борисов и Пеевски. 

"Или поне една част от тях се държат така - младите, които сега искат да оглавят партията. Но те са много назад в тази битка, така че не виждам как ще спечелят, след като излизат от тази абсолютно безпринципна сглобка."

По думите й, който и да сложат начело на БСП, той няма как да извади партията от "тази дупка".  

"По-скоро мисля, че е логично за тях някак да се присъединят към Радев и да поискат да направят някаква обща коалиция. Това е начинът да влязат в парламента със сигурност. Иначе не им е гарантирано по никакъв начин."

"Като слушах Румен Радев в "Панорама" си направих алюзия със сериала "Мамник" от предната вечер. Като една истинска политическа сирена, на всекиго с неговия глас, Румен Радев обещаваше благини. Ние няма да говорим на хората, защото ще ни обвинят, че сме популисти. Няма да се занимаваме с ляво и с дясно, защото то не е модерно, пък и се размиха границите. Няма да вдигаме данъците, обаче ще се грижим като една социална държава за всички." Това коментира Любомир Стефанов.

Според него не е ясно какво ще направи Радев - социално движение или ще стане патрон на държавата, ще спасава отечеството.

"В политиката така не може. Най-малкото в политиката трябва да има ориентири. Като казваш кой си и какво ще правиш, сложи 5-6 неща хората, като тръгнат след теб, да не се загубят по пътя, защото е важно, къде отиваш ти, за да знаят те, като тръгнат зад теб, къде ще стигнат."  

Харалан Александров каза, че едва е изтърпял интервюто в "Панорама" защото е било много скучно, но според него Радев е известен с това, че е най-невдъхновяващият политик, което е огромно предимство.  

"На фона на буйстващите и бесновати борци срещу мафията и олигархията, имаме един умерен, улегнал и  институционално добре уреден и много обран нов борец срещу мафията. Всъщност не съвсем нов, защото той от 9 години е на това поприще."

По думите му, Радев няма много голям избор, освен да се държи като "мамник" в момента и да намамва колкото може повече аудитория, защото това, което той предлага, е една фантазия или мечта.

"Той ни предлага себе си и обещанието за партия, но партията са хора, структури, сложни човешки отношения, програми, а нищо от това го няма. Той е в едно възникващо състояние и като всяко нещо, което възниква, носи много обещания и копнежи. Това е като ларва или какавида -  може прекрасна пеперуда да се пръкне, да полети към бъдещето и да ни понесе на крилете си, а може и някакъв неприятен бръмбър да изпълзи."

Вижте целия разговор във видеото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад