Приключения в дивия свят: Тайните на Централен Балкан
История, природа и резервати в Централен Балкан
Научно-популярен филм
Централен Балкан е разположен в сърцето на България, в централните и най-високи части на Стара планина.
От 1991 е обявен за Национален парк, с очертани граници за опазване на горски, високопланински екосистеми, растителни и животински видове.
Национален парк "Централен Балкан" е вторият по големина национален парк в България и е сред най-ценните и големи природни територии в Европа, с Категория ІІ по Скалата на Международния съюз за опазване на природата и природните ресурси (IUCN)
Площта на парка е 72 021,07 ха. Дължината е около 85 км, средната ширина – 10 км.
Безлесната зона обхваща около 27 668 ха, горите покриват останалите близо 44 000 ха.
Най-ниската точка е около 500 м, близо до Карлово, най-високата е връх Ботев - 2 376 м.
В Централен Балкан влизат територии от 5 административни области в България – Ловешка, Габровска, Старозагорска, Пловдивска и Софийска, в пределите са 9 общини и 31 населени места.
Централен Балкан е географски комплекс от четири природни зони и биосфери - тундра, тайга, средноевропейски гори, средиземноморски видове.
Планиският релеф е със стръмни склонове на юг и полегати на север, с живописни каньони и ждрела. Има множество планински потоци, реки и водопади, сред които и най-високият в България – Райското пръскало (124,5 м).
В Национален парк "Централен Балкан" са оформени 9 строги резервата, които заемат около 1/3 от общата площ – Боатин, Царичина, Стенето, Джендема, Козя стена, Северен Джендем, Пеещи скали, Соколна и Стара река.
"Централен Балкан" се отличава с едни от най-величествените пейзажи в България, природен дом на редки и застрашени видове, на важни културни и исторически обекти от три хиляди години.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News