ПСС: Основна причина за инцидентите в планините са подценяването на условията и надценяването на възможностите
Предаване: Денят започва, 15.01.2026
Труден старт на зимния сезон - малко сняг, бурни ветрове, тежки условия в планините. Работата е интензивна, спасителните акции - тежки. В рамките на два дни имахме три спасителни акции с хеликоптер, като някои завършиха трагично. Това каза в студиото на “Денят започва” Емил Нешев - директор на Планинската спасителна служба към БЧК.
Според него основната причина за инцидентите в българските планини са хората:
“Нашите анализи показват, че това са причините за инциденти – подценяване на условията, на метеоролигичните и теренни условия, и надценяване на възможностите.”
По думите му комбинацията от ниски температури и силен вятър е сериозна предпоставка за инциденти, а извънпистовото каране остава сериозен риск, особено при натрупаните снежни дъски и оголени, ледени склонове.
За Емил Нешев системните проблеми пред планинското спасяване са липса на адекватно законодателство за доброволците, категорията труд, неотговаряща на реалния риск при работа, и хронично недофинансиране, които са сериозна пречка за намирането и задържането на подготвени кадри.
Какво още каза директор на Планинската спасителна служба вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News
