Срещата САЩ-Украйна - възможен ли е дълготраен и справедлив мир? Коментар на Мартин Табаков

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Преговори в Саудитска Арабия за бъдещето на Украйна. Изглежда, че вчера е постигнато първоначално съгласие между представители на украинската и на американската страна. Що е то справедлив мир? Що е то мир чрез сила, темата коментираме с Мартин Табаков, международен анализатор.

"Със сигурност Украйна не е в добра ситуация. Но, включително на базата на това, което вече чухме от украинския президент Зеленски, че той подкрепя това, което се е осъществило като преговори вчера в Джеда, си даваме сметка, че Киев по-скоро подкрепя, за сега поне, преговорите между Киев и Вашингтон."

Табаков уточни, че за първи път виждаме ролята на американската дипломация, която по принцип е на "моркова и пръчката".

"За първи път виждаме, че ако до сега пръчката основно адресираше Украйна, сега се задават предпоставки тази пръчка да отиде в посока на Русия, защото това, което чухме вчера от  думите на държавния секретар Марко Рубио, сега топката е в полето на Руската федерация."

Според него, вчерашното споразумение, което частично е изкристализирало, е за 30-дневно преустановяване на военните действия по земя и въздух и то, за да се осъществи, трябва да има изричното съгласие именно на Москва. 

"Това е война на изтощението. В един такъв тип конфликт, временно простановяване на военните действия винаги е по-пагубно за държавата, на чиято страна е военната инициатива. В случая става дума за Руската федерация. В този смисъл, те биха загубили повече ако се решат да сключат това споразумение." 

Табаков припомни, че Русия също е предлагала да бъдат преустановени тези военни действия, но при две ключови условия. 

"Едното изглежда сякаш почти вече е изпълнено. Липса на каквато и да е перспектива за Украйна като член на НАТО. И другото, което е по-чувствителното и за което не чухме нищо вчера на разговорите между американците и украинците, е, че Украйна трябва да отстъпи допълнителни територии." 

Според него американското предложение за простанавяване на военните действия в своята сърцевина първо е артикулирано от Европа и Украйна. 

"Значи, какво направиха американците? Взеха едно европейско предложение, обогатиха го, защото увеличиха неговият обем и го предложиха като свое, но това няма значение. Важното е, че САЩ застава зад тази като цяло европейска инициатива и за това беше много важно Европа да участва в този разговор, защото виждате как успява да повлияе на него, дори когато в случая не е на масата."

Вижте целия разговор във видеото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад