Светлана Боянова: Причината за протеста не е вносът на зърно от Украйна

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За да може обществото да формира мнение, то трябва да е правилно информирано. Навсякъде се говори за протест на зърнопроизводителите и че причината е вносът от Украйна на зърно, а това изобщо не е така, заяви в студиото на "Денят започва" Светлана Боянова, изпълнителен директор на „Българска аграрна камара“.

"Става въпрос за проблеми на абсолютно всички сектори - плод и зеленчук, мед и пчелни продукти, жевотновъдите, лозарите. Манипулацията е доста сериозна."

По думите й комуникацията също е силно затруднена, както и самите протести и придвижването на хората и машините, защото са впрегнати всички сили да не се покажат нещата, както са реално, а в същото време се казва колко сме загрижени за българския потребител. 

Боянова поясни, че преди протестите е поискана комплексна среща, не само с министъра на земеделието, но и с министъра на финансите и министър-председателя, защото земеделието е много комплексен сектор, не става въпрос само за производство на продукция и осигуряване на продоволствената сигурност, а е сектор със социално значение, който влияе по регионите.

Тази среща е поискана от „Българска аграрна камара“, в която членуват всички организации от инициативния комитет на протеста и към тях са се присъединили и останалите им колеги, заяви Боянова.

"След решението в Народното събрание бяхме спешно извикани на разговор в събота, но ние казахме, заповядайте на протеста, защото вие вземате решенията без да ни питате и "след дъжд качулка".

По вайбър се включва в разговора и Васил Грудев, бивш служебен министър на земеделието и храните, който заяви, че тази проблематика не е българска, национална, а тя е европейска проблематика. 

"Решението, което трябва да търсим се намира приоритетно на европейско ниво. Днес се провежда конференция на Европейската народна партия, която е във връзка с дизайна на общата селскостопанска политика в следващите 10 години. На тази среща ще запознаем всички с тежката ситуация, в която се намират българските земеделски производители. Тя е още по-тежка, защото европейските решения към момента не работят".

По неговите думи, има базово общо споразумение за асоцииране между ЕС и Украйна от 2014г., в сила от 2017г., като неговата цел е всички митнически тарифи да бъдат хармонизирани, но украинските продукти да започнат да отговарят на тези стандарти, на които отговаря и нашата продукция.

"Привърженик съм на идеята, че трябва да има общо европейско решение."

Вижте целия разговор във видеото.    

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад