Владислав Панев: За мен проблемът в бюджета е в разходите
Предаване: Още от деня, 28.01.2025
This is a modal window.
Кабинетът "Желязков" няма заявка за решителни действия. Заявката на правителството е, че всичко ще си продължава все така в руслото, без резки движения в каквато и да било посока. Всяка от партиите в коалициите има интерес това управление да продължи по-дълго. Коалицията е между партии, които са достатъчно консенсусни, въпреки различните заявки, които дават. Това каза в "Още от деня" бившият депутат Владислав Панев.
"Даже са си намерили общ враг в лицето на Асен Василев. Сега той е демонът на дефицитните бюджети", коментира той.
Панев посочи, че трябва да се замислим как 18-те милиарда дефицит в бюджета, за които говори правителството, ще станат 6 милиарда, ако няма да се режат разходи и няма да се повишават данъци.
"За мен проблемът в бюджета е в разходите, тъй като за първи път се предложиха от служебния кабинет 46% от БВП разходи, което е много над заложеното в Закона за публичните финанси - 40%, каквито са били разходите в последните десетина години. Не е въпросът дали ще бъдат събрани повече приходи, а как да се отрежат разходите", обясни той.
Панев е категоричен, че приемането ни в еврозоната е политическо решение. Той подчерта, че влизането на България в еврозоната ще донесе само позитиви на страната. Посочи също, че "Бойко Борисов иска да си зашие на ревера влизането в еврозоната през 2026 г. и това е една много сериозна мотивация, след като не успя да си закачи на ревера Шенген".
По темата за енергетиката той заяви, че състоянието ѝ е доста сериозно и тя е в криза и заради популисткото намаление на пределните цени на тока, което изпразни фонд "Сигурност" на енергийната система.
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News