За Абагар и неговия създател

История на първата печатна книга на български език, с послание за изцеление на българския народ

Държава: България
Година: 2001
Времетраене: 28 минути
За Абагар и неговия създател
За продукцията

Документален филм

Сценарий: Пенка Шопова,Радослав Спасов
Режисьор: Пенка Шопова
Продуцент: БНТ - ТВЦ Русе

Документалният филм "За Абагар и неговия създател" разказва за епископ Филип Станиславов - създател на първата печатна книга на български език, отпечатана в Рим на 6 май 1651.

"Абагар" е един от образците на Чипровската книжовна школа*.

Книгата носи името на едейския цар в Месопотамия, който според поверието бил тежко болен от години и накрая написал и писмо до Христос, след което оздравял. И тъй като неговото изцеление дошло с Божието слово, Филип Станиславов озаглавил книгата си с името Абагар, с което отправил символно послание за изцеление и на българския народ.

"Абагар" се състои от пет големи листа, изписани едностранно в четири колони, оградени в рамка.
Листата са номерирани с букви, вместо с числа. Текстовете са 16, с различни заглавия, подбрани от автора, като три от тях са основни и свързани с Всемогъщи Бог-Творец. Началото е с изображение на короноването на Дева Мария, следва текст, който възхвалява Кръста.
Книгата е вид молитвеник с изредени имена на светии, някои с изображения.

За запазените копия от "Абагар" има разни версии - 15 или 17.
Сигурно е, че две от тях се съхраняват в Библиотеката на Ватикана и в Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" в София.

Книгата "Абагар" завършва с текст от Филип Станиславов:
"Както пчелата събира мед и восък от различни и благоуханни цветя, тъй и Филип Станиславов, епископ на Велика България, събра и нареди от различни книги на светите отци своя сборен Абагар и го дари на своя български народ да го носи при себе си вместо силни мощи. Тоя Абагар бе напечатан през 1651 година на 6 май в Светия град, където почиват телата на Петър и Павел".

ФИЛИП СТАНИСЛАВОВ
Филип Станиславов е бил роден в село Ореше, дн. Ореш, на около 8 километра от Свищов, близо до Дунав. По това време селото наброявало около 80 къщи и 400 жители, наричани павликяни.
Станиславов кандидатствал за епископ в Рим и бил приет. След завръщане, в периода 1636–1640, пребивавал на различни места в България - Никопол, Разград, Русе, Каварна, Варна.
Отпечатал "Абагар" при едно от честите си пътувания до Рим - със собствени средства и с помощта на хърватски католици.

Надгробна плоча на Станиславов е поставена на висок хълм над Дунав, при Никопол - на плочата са изписани датата на смъртта му и титлата Епископ на Никопол.

*ЧИПРОВСКА КНИЖОВНА ШКОЛА

**"Абагар" на Филип Станиславов и първата История на България на Петър Богдан със заглавие - "За древността на бащината земя и за българските неща" (De antiquitate Paterni soli, et de rebus Bulgaricis ad suos Compatriotas), написана век преди Паисиевата история, са признати за върхове на Чипровската книжовна школа, богата и просветителска, разселена след потушаване на Чипровското въстание.


В село Ореш отбелязаха 360 г. от отпечатването на АБАГАР| Свищов.бг



Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад