Къщата на Стефан Симеонов е издигната по проект на виенския архитект Лудвиг Майер и узаконена от градския архитект по онова време - инж. Едуард Винтер. Тя е построена в обширен двор с хубав парк, който е излизал на ул. „Борисова“. Интериорът на къщата е богато декориран с пластични орнаменти и рисувани тапети. Около приемния салон са разположени кабинетът, будоарът, спалнята, двете детски стаи, столовата и гостната. Над входа все още личи герб с инициалите на собственика. Външната архитектура също е богата, издържана в стил „неокласицизъм“. В къщата на Стефан Симеонов често отсядали министри и депутати. Тук се провеждали пищни приеми, балове и карнавали.
Стефан Симеонов е роден през 1858 година в Габрово, в учителско семейство, завършва в Свищов търговско училище и там се запознава с бъдещата си съпруга Лукса. Тя произхожда от богат свищовски род, първа братовчедка e на Алеко Константинов и на проф. Иван Шишманов.Самият Стефан Симеонов прави забележителна стопанска кариера, като един от основоположниците на първото българско застрахователно дружество „България“. Той е бил и председател на Българската търговска банка, той е в основата на създаването на Русенската Търговско-индустриална камара, както и на по-известните русенски търговски предприятия, които са положили основата на русенската икономика в края на XIX век.
Но най-мащабният проект, в който двамата братя Иваница и Стефан Симеонови участват, това е железопътната линия Русе-Велико Търново, един проект, който се осъществява само за две години - от 1898 до 1900 година.
Двамата братя Иваница и Стефан Симеонови били не само хора с голям размах в икономиката, но и щедри дарители. Стефан Симеонов дарил 50 хиляди златни лева за издигането на Опълченския паметник в центъра на Русе, който бил открит в чест на 30-тата годишнина от Освобождението на България. Днес в Русе живеят преки потомци на единствения син на Стефан Симеонов, Владимир. Това са известната русенка, лекар и политик, д-р Теодора Константинова и нейната дъщеря Люси.
Владимир Симеонов бил изключително интелигентен и духовно издигнат човек, който е завършил право във Франция, а после докторантура в Белгия, разказват потомците му.
Световното авторитетно списание за икономика „Форбс“ в първото си издание на български език през 2011 година определя Стефан Симеонов като един от най-важните строители на България след Освобождението. След национализацията на частната собственост, неговата къща се използва като приемна за гости на Община Русе.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News