Ангел Ангелов припомни, че миньорите са събирали средства, правили са всичко възможно най-доброто от българския театър да мине през Перник.
С тази люпилня на таланти за цялата страна е свързан и актьорът от Народния театър Валентин Ганев. В спомените му от времето, когато е пристигнал там, Пернишкият театър е бил огромен, действащ, с много публика, с 4 щатни режисьори, щатен композитор, щатни драматурзи.
"Седемте сезона в Пернишкия театър ме направиха актьор", сподели той. И припомни, че преди близо 100 години в града е имало два театъра, от които един руски, създаден от руската емиграция. Да се загуби тази традиция и любовта на хората към театъра е престъпление, подчерта Валентин Ганев.
Иво Горчев беше категоричен, че традицията е жива, има публика. Но обърна внимание и на трудностите с финансирането му, след като от 2002 г. е станал общински. Припомни и че след пожар театърът е бил от 2004 до 2012 г. без зала, това е бил много труден период, но и с помощта на много хора от гилдията са поддържали жива връзката с публиката с касови представления. Близостта до столицата е давала възможност на много изявени таланти да гостуват и поставят спектакли в града.
Не могат да бъдат забравени хората, допринесли за утвърждаването на театъра като Иван Пуховски в 30-те и 40-те години на миналия век, както и Христо Кръчмаров, Георги Русев и много други.
В издаден за годишнината възпоменателен албум е събрана историята на Драматичен театър "Боян Дановски".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News