70 години от бомбардировката над Враца
Три големи бедствия с многобройни човешки жертви бележат историята на град Враца през миналия век, а едно от тях се случва през Втората световна война. На този ден преди 70 години американски самолети изсипват над 80 бомби над града. Малцина са останалите до днес живи свидетели на тази трагедия. За един от тях разказва репортажът на Илиана Минковска за "Денят започва".
Куриозното е, че бомбардировката над Враца се случва заради един необичаен природен феномен, разказва експертът от Държавен архив Весела Пелова. Вместо над града под Балкана, традиционната врачанска мъгла неочаквано се спуска над София и така чистото небе довежда бомбардировачите, които трябва да се разтоварят, в съвсем друга посока.
Бомбардировката взема над 120 жертви. За броени минути е разрушена голяма част от градския център с 240 сгради и най-големия квартал - “Предградие”. По това време баба Цеца Бачкова е 15-годишна, има още 6 братя и сестри. За нея онзи януарски следобед, започнал с ужасяващия вой на сирените, остава незабравим.
Цветана Бачкова, очевидец: "Започнаха да трещят много самолети и ние бързаме да се скрием, а баща ми на лозе имаше кръчма и цяла седмица ни вика – елате си тука, имаме къща хубава, защото ще стане нещо. И тръгнахме – аз, сестрите ми, майка и като погледнахме точно край реката като паднали бомби и изровили голяма дупка. По улиците паднали жици, не можеш да вървиш, всичко живо бяга."
Семейството на баба Цеца се евакуирало в лозята, както много други врачани. Училищата затворили, а напролет децата от Враца държали изпити и матури в съседното село Лиляче.
Цветана Бачкова, очевидец: "Отидохме на лозе, 20 човека, роднини ни дойдоха, и сме спали и лежали - едни на земята, други на столове, много хора имаше убити."
Весела Пелова, експерт в Държавен архив-Враца: "Много хора остават без подслон и това е големият проблем на града, хората трябва бързо да бъдат подслонени, да им бъде осигурена храна, дрехи, завивки."
Разчистването и спасителните акции продължават с месеци и поглъщат огромни средства, а възстановяването на градския облик отнема години. В Балкана са изградени няколко бомбоубежища, но за щастие бедствие с такива размери вече не се повтаря.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News