Българо-турските отношения
Гост в "Денят започва" беше посланикът на Турция в България Н.Пр. Сюлейман Гьокче. С него говорихме за заплахата “Ислямска държава” и за българо-турските взаимоотношения.
Той припомни, че Турция е обявила през 2013 година са обявили “Ислямска държава” за терористична организация и в този период нямало много страни, които да са я обявили за такава. Гьокче смята, че основните теми, по които България и Турция трябва да си сътрудничат са последствията от глобалната икономическа криза, проблемите с международния тероризъм и нелегалната емиграция и трафик на хора. Относно стената на границата между двете държави той каза, че Турция е приела изграждането на това съоръжение при условие, че то ще бъде в ограничена дължина и ще бъде временно. Когато се е обсъждал този въпрос с тогавашния външен министър г-н Вигенин на дневен ред не е бил въпросът за изграждане на такова съоръжение по цялата граница, каза посланикът. Тяхното становище е, че преди една седмица отбелязахме 25 години от падането на Берлинската стена и отношенията биха се развивали не чрез изграждане на стени през 2014 година, а чрез увеличаването на сътрудничеството. Гьокче успокои, че информацията от българските институции, че има опасност за преминаване на бойци на терористична организация или радикални елементи през границата това не е вярна. Той обясни, че през последната една година Турция е депортирала 1000 бойци на “Ислямска държава”.
За 25 години преход много неща се промениха както в България, така и в Турция. Посланикът обясни, че икономическите и търговските отношения между двете държави са се развили, културните отношения, туризма и инвестициите - също. Към момента търговския стокообмен между двете държави е около 5 млрд долара, каза той. По негово мнение през идните години съвсем спокойно тази цифра може да се удвои до 10 млрд долара.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News