Ограничиха селскостопанските животни, отглеждани в Пловдив

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Нови правила за отглеждане на селскостопански животни в Пловдив. Местният парламент разреши само семействата от крайните квартали да развиват подобна дейност. За тях обаче има също има лимит. Как хората възприеха наредбата, провери репортерът Нели Ангелова за "Денят започва".

Новите правила в Пловдив са надвиснали над селскостопанския двор на 72-годишния бай Никола от "Коматево". В квартала отглеждането на крави е разрешено. Сега, обаче, всяко семейство има право да се грижи само за едно преживно животно.

"Сега, в момента са 5 крави и 2 бичета, и 3 женски телета. В "Коматево" ги гледам повече от 30 години, откак сме дошли тука, почти винаги е имало крави. Пък то, като се хванеш вече, не може да се пуснеш лесно като оная баба, която дала 5 лева да се хване на хорото, после 10 лева, за да може да се пусне. Това е положението", сподели Никола Димитранов.

Изненадващо, бай Никола също е против добитък да се гледа в града. Затова е подал запитване да закупи общинска земя, където да ги премести.

"Аз ей тук съм помолил общината да ми дадат едно място, за да ги изкарам извън града. Ей тука ми убиха едно теле преди 3-4 години. Крави в рамките на града се гледат доста трудно и неприятно, а нашият град нали е културна столица", коментира Никола. "Сега положението е такова – мръсотия колкото си искаш, животното ходи там, където му дойде, а не там, където искаш ти. Ето тук минаваш, само тук и изхвърляш оборската тор – няма къде", добави още той.

Повечето хората в квартал "Коматево" са толерантни към присъствието на добитък по улиците им.

Освен кравите, отглеждани в градска среда, другите животни, които са трън в очите на чистниците, са конете в квартал "Столипиново".

Въведените ограничения създават категоричен нов ред за отглеждане на градски животни – до една крава или кон, 2 прасета, 3 заека и максимум 100 гълъба за крайните квартали.

"Също така се регламентира начинът – натрупване на торова маса до 1 куб. метър, съответно ежедневно и ежеседмично, в зависимост от необходимостта, извеждане на торовата маса, за да може да се поддържа този куб. метър", заяви доц. д-р Стефан Шилев, директор "Екология и управление на отпадъците", Община Пловдив.

"Просто няма как, ще трябва да ги махам животните", коментира Никола Димитранов.

"Тези бройки са определени на база нормалните нужди на едно голямо семейство, по отношение на задоволяването на тези нужди от продукция - животновъдна", добави доц. д-р Шилев.

"Искаш или не искаш, това е положението, няма насилие, то насилието е с бели ръкавици, хванат те за врата и край – гаснеш като слаба свещ", заяви бай Никола.

"Не може 5-6 крави да се гледат в едно силно урбанизирано място и съответно с всички последствия, които води това", категоричен е доц. д-р Шилев.

Най-прочутият в Пловдив заради своята мини ферма е Георги Тренчев. Той стана и водач на първия протест на кози пред Общината. Причината беше, че властите и тогава бяха категорични - в града кози не може да живеят. Разпоредбите надвиха Тренчев. Година по-късно дворът му обитават само няколко птици и кучета.

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад