Десетки хиляди хора все така отчаяно напират към Европа. Дори ежедневните трагедии на удавени и измръзнали бежанци не са в състояние да ги спрат. Каква е ситуацията по балканския маршрут и какво се променя там междувременно? Коментар на Бистра Узунова от "Дойче веле" в "Светът е 7" .
Бежанската криза продължава да трови атмосферата в ЕС, включително и между съседни държави. Европейските политици търсят начин да намалят броя на пристигащите, но липсата на единство в ЕС оставя вратите за тях отворени, макар и вече не така широко, както преди месеци. Граничният контрол създава „иглени уши” на много места по балканския маршрут. Македония например пропуска вече само сирийци, иракчани и афганистанци и то с валидни документи за самоличност, което поставя бежанците по гръцко-македонската граница в трагична ситуация. Новото е, че за първи път от началото на бежанската криза през лятото на 2015, сред пристигащите вече преобладават не младите мъже, както беше преди, а жените и децата. Тъкмо най-беззащитните са изложени на крайно сурови условия, както ще видите от филм на колегите от "Дойче веле", заснет край гръцко-македонската граница.
Одисеята на тези хора наистина няма край, а балканските държави недоволстват, че ЕС няма никаква концепция за справяне с бежанската криза. Хърватия, Сърбия и Македония се опасяват, че новият австрийски граничен режим ще остави у тях „Черния Петър” – т.е. накрая ще се окажат с десетки хиляди бежанци, които никой не желае да приеме. Сръбският премиер Вучич дори заяви, че „Сърбия няма намерение да се превръща в „паркинг” за бежанци."
Друг проблем в региона е свързан с морската граница между Турция и Гърция, която остава твърде „пропусклива”. От началото на годината досега от Турция в Гърция са преминали близо 50 000 бежанци.В Анкара германската канцлерка Меркел лансира идеята сили на НАТО да се включат в опазването на тази граница, с цел да се пресича пътя на трафикантите. Дали ще се стигне до подобно нещо е неясно,включително и поради някои резерви на Гърция – ето ви още един пример за липсата на единство в ЕС,която липса не просто застрашава съществуването на общността, но и живота на десетки хиляди хора.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News