Филмът "Белене 4.0" има за цел да покаже как строителството на атомната
централа е създало цял един град, който продължава да се променя с
проекта. Когато има дейности около строежа на „Белене”, градът се
възражда, когато проектът спира – градът замира.
Това е показано през погледа на местните жители, които също са били част от проекта и които се надяват на решение. Независимо какво ще бъде това решение - окончателно спиране на АЕЦ "Белене" или продължаване на строителството.
Темата за втората атомна централа в момента отново е на дневен ред. Само преди месец Българската академия на науките внесе в Министерството на енергетиката своя окончателен анализ за бъдещето на електроенергийната система на страната. В него се разглеждат повече от 100 сценария, в две трети от тях – „Белене” е губещ проект, а в една трета – печеливш.
Министерството на енергетиката разполага със срок до юни, за да направи свое мотивирано предложение за бъдещето на втората ядрена централа.
Дотогава правителството продължава да приема евентуални кандидат-инвеститори. До момента интерес са заявили най-голямата китайска енергийна компания и Европейската инвестиционна банка. Заговори се и за Балкански проект, в който да участват с финансиране страните от Западните Балкани.
Ако започне строителство, ще говорим за четвърто начало на проекта.
Според разчетите на БАН АЕЦ „Белене” би бил изгоден проект, ако е на цена под 10,5 млрд. евро, а собственото финансиране към привлечения капитал е в съотношение 30/70 и цената на заема за финансиране е с лихва до 4,5 на сто.
На 29 април веднага след централната емисия „По света и у нас” в рубриката „В кадър” ще бъде излъчен филмът на Цветелина Катанска, оператора Недялко Данов и режисьора Николай Василев, посветен на проблемите около изграждането на втората ядрена централа у нас – АЕЦ „Белене”.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News