Метлите vs. прахосмукачките

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Изискването на Европейския съюз да се забрани производството и вносът на прахосмукачки с мощност над 1600 вата в страните от съюза, оказва се, не притеснява по никакъв начин хората в малките населени места. В село Логодаж, което се намира на 10 километра от Благоевград, прахосмукачка се среща много рядко, а хората там дори не усещат липсата й.

В Логодаж прахосмукачка повечето хора са виждали само на снимка. Почти всички в селото решават проблемите с чистотата в домовете си със замах – тупат килими и метат с метли.

В дома на баба Здравка прахосмукачка не е влизала никога. Години наред жената поддържала чисто в къщата си с метла. Сменя я веднъж годишно, купува я за по 2-3 лева. Сега в къщата си тя има два вида метли – с едната, по-модерната, мете вътре в стаите, а с другата, която сама си прави, чисти в двора.

Баба Здравка е е категорична, че прахосмукачката е ненужен уред. Тя твърди, че на един дъх може да измете целия двор, без да харчи и стотинка за ток. Докато почиства я тормозят само болките в кръста.

Прахосмукачките в Логодаж, колкото и малко да са те, са с мощност под 1600 вата. За някоя и друга троха по килима, на хората по-мощни уреди не им и трябват. Затова и местните са притеснени повече за доматите, гроздето, животните и цветята, отколкото за новите изисквания на Европейския съюз.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад