Безхаберие в града на миньорите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Заради опасност от пропадане на къщите и блоковете в Перник се реализира мащабен проект за изследване на минните галерии под града. Вече втора година експертите търсят отговор на въпроса възможно ли е миньорският град да потъне. Експертите от Минно-геоложкия университет отдавна знаят за опасността от пропадане на къщи и блокове в Перник.

Доц. д-р. инж. Стефчо Стойнев, преподавател в Минно-геоложкия университет: "Ние сме изследвали всички терени, знаем къде са проблемните участъци и те представляват може би някъде между 30-40 процента от общия сграден фонд на тези райони, които попадат в зоните на извършвана минна дейност."

Оказва се обаче, зоните, в които не е извършвана минна дейност, но има находища на въглища, също са потенциално опасни. Свлачището, което притесни перничани, е станало именно до територията на държавната "Мини Перник", която не се експлоатира от години и е в ликвидация. До нея обаче все още има останали въглища, които се оказват апетитни за самозваните миньори.

Схема, за която и преди сме ви разказвали. Жителите на пернишкия квартал "Рудничар" в последните години са изписали десетки страници до редица институции, че под основите на домовете им се копаят тунели, дълги стотици метри, и десетки незаконни рудници, от които местни роми изкарват добри пари. За същото алармирали и експертите от Минно-геоложкия университет. И едва след като три семейства останаха без покрив, институциите задвижиха държавната машина.

Според експерта, освен с незаконната въглищна дейност, вероятно свличането в "Рудничар" е свързано с високите нива на подземни води. В момента се разработва специална карта, която трябва да покаже по какъв начин да бъдат стабилизирани проблемните квартали.

Финансираното от държавата проучване ще завърши в края на годината, а след това ще се търсят пари за реализиране на укрепващите мероприятия. А през това време не е ясна съдбата на редица квартали на миньорския град, които лежат върху кухи галерии заради незаконният въглищен добив. Какви ще са последиците при евентуално земетресение или друго природно бедствие никой не се наема да прогнозира.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад