Бежанската криза в епицентъра на дипломацията

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Мигрантски натиск, дипломация и дори посредничество – така изглежда картината отстрани. В края на миналата седмица премиерът Борисов отиде в Истанбул, където се срещна с Бинали Йълдъръм и Реджеб Тайип Ердоган, после отлетя за Берлин, където разговаря с канцлера Меркел и още трима свои колеги от европейски страни. В Берлин Борисов заяви, че България няма да приема бежанци, върнати от страни-членки на Европейския съюз. Гост в студиото на „Денят започва“ беше анализаторът Алекс Алексиев, специалист по радикален ислям и председател на Центъра за балкански и черноморски изследвания.

„Фронтекс публикува данни буквално вчера или оня ден, че досега от трите главни направления, които са балканският път, Източното Средиземноморие и Централното Средиземноморие, са минали първите шест месеца 400 хил. нелегални емигранти, така че трудно може да се говори, че това нещо въобще е спряло. Опасно е най-вече за страните, които засегнаха. Примерно представете си, че дойдат на нашите граници 40-50 хил. бежанци“, каза Алексиев.

„Правилната политика на Европа би трябвало да бъде първо да каже, че Европа ще пусне само легитимни бежанци, които са преследвани по политически причини. Почти никой от тези, които идват в Европа, не са преследвани по политически причини, те идват поради икономически причини, защото знаят, че могат да живеят много по-добре, примерно в Германия“, категоричен е анализаторът.

Той е на мнение, че не трябва да се предостави безвизов режим на Турция, при положение, че тя отказва да промени законодателството си.

„Аз бих казал и то на всеослушание, бих даже сложил реклами във вестниците в Турция, че България би дала политическо убежище само на хора, които отидат и го изискат в нашето посолство в Анкара, в нашите консулства. С други думи не да идват тук и тогава да търсят убежище. Това до голяма степен ще реши проблема. Като ние имаме съвсем обстоятелни доводи – ние сме една бедна държава, която едва ли се справяме със собствените си проблеми, с бедност и прочие, с малцинства, а камо ли да взимаме десетки хиляди бежанци. Това между другото е общата позиция на Източна Европа, както знаете и Полша, и Словакия, и Унгария направо отказват да вземат всякакви бежанци. Не виждам защо ние трябва да сме по-други от тях. Нито сме по-богати, нито сме установили благоденствие в собствената си държава, та да го предлагаме на други“, каза Алексиев.

Според него няма начин да бъде контролирано навлизането на джихадисти чрез бежанския поток и това е една много голяма опасност.

„Преди тези хора донякъде да се научат на европейски обноски, те би трябвало да живеят в лагери със затворен режим“, категоричен е Алексиев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад