Безкръвно поставяне на сърдечна клапа. Уникална операция във Варна
Уникални безкръвни операции за поставяне на сърдечна клапа бяха направени в университетската болница "Света Марина" във Варна. Четирима пациенти получиха помощта на екип европейски лекари под наблюдението на професор Карл Щангъл - един от водещите специалисти от берлинската клиника "Шарите", разказват в "Денят започва" Даниела Георгиева и Неделчо Чавдаров.
Професор Щангъл е един от водещите специалисти в света по поставянето на сърдечни клапи. В берлинската клиника "Шарите", където той работи, правят такива операции от 2007 година и помагат на 400 души годишно. Българските пациенти бяха на около 75-годишна възраст. Интервенцията продължава от половин час до час и половина, в зависимост от конкретния случай.
"В България засега имаме ограничения за броя на пациентите, на които можем да поставяме такава клапа", признава д-р Веселин Вълков, кардиолог МБАЛ "Св. Марина" - Варна.
Този тип кардиологична операция е подходяща за пациенти, които са тежко болни, имат и други заболявания или противопоказания за хирургична намеса. На пациентите не е необходим придружител, те са под лека упойка и се възстановяват до 48 часа след операцията, а смъртността в подобни случаи е под проценти половина. Цената ѝ в България обаче е твърде висока за повечето българи - 50 000 лева.
"Цената на клапите зависи от броя на процедурите, които се извършват годишно. Колкото повече са броя на процедурите, толкова по-ниска започва да става цената на клапата. И в Германия, където се провеждат хиляди такива процедури годишно, цената е по-ниска, отколкото в България", отбелязва проф. Щангъл.
Цената на клапата е само малка част от лечението на пациента, поясняват лекарите. В нея влиза болничния престой – този в интензивното отделение и реанимация, които са скъпоструващи, а при този метод са сведени до минимум, така че ползите са безспорни не само за здравето на хората, но и за разходите при лечение на пациентите.
Все пак професор Щангъл поясни и какви са възможните рискове: "Рисковете са минимални. Оперативната смъртност или така наречената "ранна смъртност" - до 3 дни след оперативната намеса, е много ниска - под 3 %. Рискът от мозъчен инсулт е под процент и половина, което е съизмеримо с операцията на жлъчен мехур, например. Искам да подчертая, че от 2007 година, откакто започна тази процедура, тя претърпя еволюция и новите поколения на клапата вече са с по-високо качество и с много по-добри резултати. Но все пак не се препоръчва за всички болни, които имат аортна стеноза."
Заради помощта, която професорът оказва на българските си колеги, Медицинският университет във Варна ще му връчи почетната титла "Доктор хонорис кауза".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News