Менда Стоянова: Увеличи се броят на общините с финансови проблеми
През последните години доста се увеличи броят на общините, които имат финансови проблеми. Много общини са пред фалит, заяви Менда Стоянова, депутат от ГЕРБ и председател на Комисията по бюджет и финанси.
Приетият вчера Закон за публичните финанси ни дава възможност чрез набор от шест финансови показателя по-рано да се индикира, че една община има финансови проблеми, преди да се стигне до състояние, в което тя не може да обслужва своите задължения, каза Стоянова.
В закона е казано, че когато три от шест параметъра не се изпълняват, това означава, че общината има финансов проблем и той трябва да бъде оповестен, обясни тя.
По думите й най-често срещаният параметър за финансови затруднения е увеличаване на просрочените задължения. Общината няма възможности и не си плаща просрочени задължения на свои доставчици, клиенти и фирми. Само че това е крайната фаза, в която става ясно, че имаме сериозен проблем, посочи депутатът от ГЕРБ.
Друг важен параметър са случаите, в които общините не изпълняват ограничението на Закона за общинския дълг и са поели по-голям дълг, отколкото могат да изплащат. Друг показател е, когато общините събират своите местни данъци и такси, без да полагат усилия за това и събираемостта е по-ниска от средната за страната. Половината общини имат по-ниска от средната за страната събираемост.
"Когато имат просрочени задължения, когато техните разходи нарастват спрямо разходите от предходни години с над 5% или когато три последователни години те приключват на дефицит, т.е. разходите са повече от приходите", обобщи Стоянова.
По думите й когато една община има комбинация от три параметъра, означава, че там има проблем. И затова по закон в този момент кметът е длъжен да се изправи пред общинския съвет и да предложи план за оздравяване.
Около 1/3 от общините нямат собствени приходи и целият бюджет е делегиран от държавата и 90% от него отиват за заплати на заетите в сферата на общинските услуги, каза още председателят на комисията по бюджет.
За нея големият въпрос, по който трябва да започне дебат, е трябва ли да има 265 общини в България. Имат ли всичките тези общини възможност да бъдат със самостоятелни бюджети, със самостоятелно управление и със самостоятелна политика на общинско ниво. За съжаление определено трябва да кажа, че 1/3 от тях не могат, подчерта Стоянова.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News