България и клубът на еврото. Вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис

Предаване: Панорама, 02.06.2017

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Господин Домбровскис, България ще получи ли, както еврокомисар Московиси каза, „предложение, за еврозоната, което не можем да откажем”?

Валдис Домбровскис: Подкрепяме намерението на България да работи за присъединяване към еврото, така че това е една от темите ми за разговор днес. Виждаме, че е приоритет за правителството.

Да, но често мнението на европейските страни, извън еврозоната е против приемане на еврото, например Полша, Чехия, Швеция. Защо ние трябва да го направим?

Валдис Домбровскис: Ако погледнете внимателно, всички страни членки, освен Обединеното кралство и Дания, са си поставили целта да се присъединят към еврозоната. Няма крайни срокове или механизми за налагане, така да се каже. Това е цел, която се очаква от страните членки да постигнат. Що се касае до България, виждаме, че тя е сериозно отдадена на тази задача и желае да го направи.

Но готови ли сме да се присъединим към еврозонта?

Валдис Домбровскис: От гледна точка на макроикономиката - основите са много здрави. Икономиката се представя много добре. Очакваме икономически ръст от 2,9% през тази година, сравнено с 1,9 % средно за ЕС. Очакваме България да отговаря изцяло на пакта за стабилност и растеж и тази, и прогнозно за идната година. Виждаме стабилност на цените, добра позиция на текущата сметка, има много силни основи на икономиката, които трябва да бъдат използвани и за забързване на реалната конвергенция, което означава доближаване на стандарта на живот до средното равнище за ЕС. Относно самото влизане в еврозоната, първата стъпка е присъединяване към механизма на обменните курсове, което технически не би трябвало да е затруднение, защото България вече има фиксиран обменен курс спрямо еврото. Така че е въпрос на работа със страните членки, с Европейската централна банка. Има някои проблеми, които трябва да се решат във финансовия сектор. България изпитва сериозен макроикономически дисбаланс. Ние приветстваме някои от предприетите действия, като засилване на банковия надзор, прегледа на качеството на активите във финансовия сектор, но е необходима още работа.

Все още сме най-бедната държава в Европейския съюз. Има ли риск да останем в периферията?

Валдис Домбровскис: Имате икономически потенциал за растеж, но има и проблеми - бизнес средата, спазването на данъчното законодателство, сивата икономика, включително недекларирания труд, трябва да се повиши квалификацията, образованието да отговаря на нуждите на пазара на труда. Стараем се да помагаме в разрешаването на проблемите, да се улесни икономическия растеж и да се доближите до средностатистическия стандарт на живот в Европа.

Изглежда имаме много работа за вършене.

Валдис Домбровскис: Имате много работа, но имате и добра начална позиция.

Как ще изезе Европа от Брекзит?

Валдис Домбровскис: Европейската комисия започна дебат относно бъдещето на Европа с издаването на Бялата книга през март. Продължаваме с доклади в сфери като социалното измерение, ефекта на глобализацията, отбраната. Очакваме дискусия между страните членки, и се надявам, че до края на годината ще имаме по-ясна посока. Знаете, разработихме 5 сценария за бъдещето на Европа – от това да продължим както досега, да ограничим ЕС само до единния пазар. Ще видим.

Къде попада България в тези сценарии?

Валдис Домбровскис: От самите страни членки зависи да определят къде искат да бъдат.
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад