Позицията на европейския главен прокурор е нова позиция. Какви ще бъдат неговите правомощия?
Европейският главен прокурор има много широки правомощия, каза Емил Радев. Те ще се състоят както по структурирането и ръководенето на прокуратурата, така и по осигуряване на връзката ѝ с европейските институции. Всяка година прокурорът ще се отчита пред ЕП и пред Съвета на ЕС, ще има и големи функции при назначаването на делегираните прокурори, ще може да преразпределя делата, които постъпват в прокуратурата, ще има и отношение към бюджета и защитата на информация. Една от основните задачи на прокуратурата е да се занимава със злоупотреби с евросредства и с ДДС.
"А в бъдеще се надяваме да ѝ възложим и други функции като например, борбата с тероризма", добави Радев.
Георги Пирински уточни, че става дума за съвършено нов орган, качествено нов в съществуващите структури на ЕС. Във връзка с широките му правомощия той изтъкна редица въпроси, които заплашват да поставят в неравноправно положение източноевропейските страни, включително България.
Досега 22 от 28 държави одобряват създаването на такъв орган. Причините други /като централно европейските страни/ да не го одобряват, според Пирински, е опасността от загуба на суверенитета - отстъпва се националния суверенитет на прокурорската функция на наднационален орган. А това е отговорна стъпка. От друга този прокурор трябва да осигури преди всичко постъпването в бюджета на ЕС на всички дължими му постъпления, да осигури правомерното разходване на бюджета и трето - да осигури неприкосновеност на активите на ЕС.
Според Пирински много важен въпрос е дали се издължават дължимите данъци и на държавите членки и на средствата, които директно трябва да постъпват в бюджета. Основните въпроси, които ангажират европейските институции в тази област са масовите нарушения на данъчното законодателство, масовото избягване на данъци от основни данъкоплатци в западноевропейските държави членки. На обвиненията, че основните злоупотреби с евросредства са предимно в Източна Европа, Пирински опонира, като изтъкна, че много преди България да влезе в ЕС, такива измами са наблюдавани в западни страни. Той изтъкна, че при някои от анализите в ЕС, страна като Нидерландия се сравнява с "данъчен рай", а по отношение на прането на пари, случаите, изтъквани за България са твърде скромни в сравнение с Дания или други стари членки на съюза. Затова българският евродепутат смята, че несправедливо да се разглежда "само онова, което е горещ картоф" при нас /тревогите около еврофондовете/ като единствена и най-важна задача на новият главен прокурор на ЕС.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News