Институционална мъгла – ефективност под въпрос. Как работи БОРКОР - Центърът за превенция и превенция на корупцията и организираната престъпност?
В студиото гостува и.д. директорът на центъра Елеонора Николова.
Николова е категорична, че има връзка между корупцията и това, че не можем да се справим с природните бедствия? "Всички почистващи фирми, всички дейности в България минават през обществени поръчки. Ако тези поръчки са "изкривени", прокорупционни, това води до наемането на некачествена техника, на некачествени изпълнители, което е в пряка причинна връзка с това, което се случва".
Когато има корупционен елемент, ние стигаме до некачествени, до лоши услуги, до много скъпи услуги, което е в ущърб на гражданите, добавя Николова.
Тя отрече да е свалена от сайта на агенцията информацията за обществените поръчки, за които има съмнения за корупционни практики. "Вероятно този проект е потънал по-надолу в страницата. това беше единственият зададен по правилата проект от Консултативния съвет, който работи до падането на първото правителство на Бойко Борисов", каза Николова.
Стандартът на работа на Центъра е той да изработва анализи, а предложените, добре обмислени, прецизни решения, те се докладват на Консултативен съвет и той взема решения как, къде и чрез кои институции да ги приложи", уточни и.д. директорът на БОРКОР.
Тя обясни, че центърът е потърпевш от падането на превителството и липсата на Консултативен съвет през следващите 3 правителства. Пълномощията да свиква Съвета са на съответния премиер и най-вече на вицепремиера, който отговаря за Центъра.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News