Божидар Данев: Ръстът на икономиката ни не е въпрос на интелигентно управление
Предаване: Още от деня, 27.10.2017
Конфедеративният съвет на КТ "Подкрепа" реши, че на този етап няма да участваме в протестни действия поради факта, че Бюджет 2018 е много по-щедър към хората, които ние представляваме в сравнение с бюджетите от предишните години. Темата за премахването на доплащането за професионален опит и стаж беше свалена своевременно, това заяви Димитър Манолов. По думите ме големите конфликтни точки като че ли не присъстваха в днешния ден.
Димитър Манолов: Разбира се, уважавам желанието да се вдигнат заплатите и не със 100 лева. Аз искам и с 200, ако може.
Божидар Данев подчерта, че икономиката се развива с умерени темпове поради великолепните външни условия, преди всичко, които са факт през последните три години.
Божидар Данев: България има невероятен шанс за развитието на икономиката, който не зависи от нея дори. За тези години спадна цената на петрола от 150 долара на барел на 50 долара на барел. България е силно енергоемка икономика и вносът беше около 6 млрд., в момента е 2 млрд. и половина. Основната част на ръста на БВП е следствие на търговския положителен баланс, който до преди 3 години беше негативен, т.е. не зависи от България, че се е подобрил БВП.
Той посочи, че причината за "експлозията" за износ в оръжейния сектор са събитията в Близкия Изток. От друга страна събитията в Турция, в Египет и другите страни доведоха до ръст на туризма у нас. "Т.е. не е въпрос на интелигентно управление, а е въпрос на външни условия и ръста на европейската икономика. И като добавите към това финансовата инжекция от 6 млрд., които идват от ЕС - ето ви ръста на икономиката."
Димитър Манолов открои, че резерви за увеличаване на доходите има, но за тях трябва да се говори по-сериозно. България е една от страните с най-висока степен на подоходно неравенство. Разговорът между работодателите и синдикатите трябва да започне да се води спокойно. "Ние наливаме вода в мелницата на сивия сектор с крайното си отношение към проблемите - и от страна на работодателите, и от страна на синдикатите. Очевидно е, че истината е някъде по средата."
Божидар Данев подчерта, че ние сме един социално-икономически англав в Европа и попита защо се отличаваме от другите европейски страни. Бюджета за 2018 година той определи като консервативен, без визия. "Ние отиваме към едно потребителско разходване на публични средства, без да имаме визия какво ще правим оттук-нататък." Той беше категоричен, че бизнесът в България е уплашен от липсата на справедливост, от желанието на определени олигархични кръгове да крадат бизнеса. Като такива случаи той посочи "Дунарит" и "ЕМКО".
Димитър Манолов се съгласи, че от години насам бюджетът се прави по една и съща матрица, само числата, които го пълнят, се сменят. "Аз нямам спомен през бюджет, все едно кой го е правил, да са правени някакви политики." В бюджета отсъстват организационните мерки. "С каквито и числа да се напълни бюджетът на НЗОК, например, той няма да работи, защото е сбъркана философията - нито е осигуряване, нито е здравеопазване." Същите проблеми стоят на дневен ред и в образованието.
Целия разговор вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News