Бриго Аспарухов за процесите вляво и Закона за службите за сигурност

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Струва ми се, че всичко, което се случва в лявото политическо пространство е добро, защото там се извършва оздравителен процес, диалог, дискусия, това заяви в студиото на "Още от деня" ген. Бриго Аспарухов, бивш шеф на Националната разузнавателна служба. Впечатлението за открит конфликт между Първанов и Станишев прозира отдавна. Но Георги Първанов участва активно в работата на Националния съвет на БСП, категорично и открито изразява своята позиция - не одобрява случващото се в партията, като визира конкретно ръководството на партията и най-вече председателя на БСП Сергей Станишев. Ген. Аспарухов изрази убеждението си, че случващото се в лявото пространство няма да доведе до разцепление на партията, а по-скоро ще обере онези избиратели, които в последните две-три години се колебаят каква страна да заемат. По думите му споровете, които се водят ще доведат до това повече хора да бъдат привлечени от идеите на БСП.

Според Бриго Аспарухов фактът, че БСП ще участва с две листи на евроизборите, не е причина за притеснение. Ивайло Калфин е безспорен авторитет, който ще привлече гласове и от ляво, и от центъра, а не е изключено и от десницата, защото Ивайло Калфин и групата на Георги Първанов, наречена така условно, в един момент ще подадат ръка на левицата, т.е. на БСП. Ген. Аспарухов изключи възможността който и да е от левицата да управлява заедно с ГЕРБ, защото лидерът на ГЕРБ е човек, който не може да дели власт с друг.

Бриго Аспарухов изрази категоричното си мнение, че за предсрочни парламентарни избори може да се говори най-рано есента на тази година. Това е така според него, защото тези, които протестират сега не знаят какво искат.

Ген. Аспарухов отправи критика към президента Първанов, че по време на 10-годишното му управление не беше приет Закон за разузнаването. Той акцентира върху факта, че съвременното общество е изключително чувствително на темата за специални служби. Деликатният момент се корени в това къде е границата между публичност и секретност в дейността на специалните служби.

"Във всички страни непрекъснато избухват скандали около специалните служби - и в Америка, и в Германия, и във Франция, затова силно се надявам, че най-после българското разузнаване - и военното разузнаване, и службата за охрана ще получат своя закон", допълни той.

Разузнавателната служба, където и да се намира тя, на която и страна да е, работи за правителството, така че подчинеността на разузнаването и на специалните служби трябва да бъде винаги на изпълнителната власт, независимо коя е тя, категоричен беше той.

Ген. Аспарухов обясни, че е стигнал до убеждението, че военното разузнаване трябва да съществува, независимо от цивилното разузнаване. Затова е нужен закон и за двете разузнавания.

"Когато демократичното общество е утвърдено, има утвърдени принципи на демократично съществуване, тогава възниква въпросът към кого да бъде едно разузнаване. У нас вече 24 години се разисква тази тема - ако бъде към президента, как ще използва той информацията, ако бъде към правителството как ще я използва и няма ли да се злоупотреби с нея? Злоупотреби винаги има, затова трябва да се намери и компромис", посочи той.

НСО ще остане към президента, каза в заключение той.

Цялото предаване можете да видите ТУК.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад