Безпринципната коалиция между лидера на ПЕС и една крайно дясна ксенофобска партия винаги е била остро обсъждана. В левия печат в Западна Европа се появиха ред критични материали на тази тема. В този смисъл човек като Калфин не може да приеме да бъде рупор на такова безпринципно обединение. Другият довод на Калфин да подаде оставка като водач на българските социалисти в ЕП беше приемането на Изборен кодекс, пет минути преди изборите в разрез с демократичните принципи. Това заяви в студиото на "Още от деня" Димитър Бечев, директор на българската секция в Европейския съвет за външна политика, и член на Гражданския съвет на Реформаторския блок. Той допълни, че за самия лидер на европейските социалисти оставката на Калфин е шамар.
Димитър бечев коментира и напрежението в Турция, където предстоящите избори вдигат политическия градус. В последните дни корупционен скандал и закон, който цели да затегне контрола на съдебната система от страна на правителството, доведе до бой в парламента и нови протести в Турция. Бечев каза, че тези процеси донякъде са разклатили позициите на Ердоган в Турция, но изтъкна, че турският премиер все още има доверието на избирателя. Не бива да забравяме, че популярността на Ердоган се корени в икономическия успех на Турция, че средният турски гражданин живее по-добре отколкото преди, посочи Бечев. Едва в края на март ще бъдат ясни размерите на заплахата за турския министър-председател, когато ще се проведат общинските избори. Бечев коментира, че турската опозиция няма потенциал да обърне нещата в своя полза до тези избори. Макар че е важно да се изчака резултатът от изборите в Истанбул, тъй като опозицията там има много силен кандидат.
Съдебната власт и полицията в Турция, разбира се, имат много важна роля в настоящия скандал, но те няма да го свалят от власт, заяви Бечев и допълни, че там очевидно балансът на властите не работи добре. Промените в един съдебен закон, който иска да концентрира по-голяма власт в ръцете на правосъдния министър, е всъщност обръщане на европейската реформа. Смисълът беше да се даде по-големи правомощия на Висшия съдебен съвет, а в момента властта се опитва да централизира повече власт в ръцете на министъра на правосъдието, а също и повече възможности за следене в Интернет, което също дава лостове за влияние на изпълнителната власт.
Важният въпрос е дали ще продължи демократичното преобразувание в Турция, което започна още в началото на миналото десетилетие, благодарение на натиска от Европейския съюз. И второ - ключова роля има инициатива на сегашната власт е разрешаването на кюрдския проблем.
Цялото предаване можете да видите ТУК.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News