Бягство от войната

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В "Денят започва" говорихме за новия живот на бежанците и за разрастващата се бежанска криза не само в Стария континент, но и у нас. Гост по темата беше сирийският журналист Нидал Хлайф.

Той обясни, че трафикантите не работят сами, а в комбина с полицията. Трафикантите от двете страни на границата са известни и са под протекцията на полицията и от двете страни, заяви той. Според него през миналата година през ГКПП "Капитан Андреево" са хванати над 2000 човека, търсещи закрила, а в ЕС са влезли около 600 000. По негово мнение е грешно да се гледа на ситуацията в Сирия само от хуманитарна гледна точка, защото това, което се случва там през последните четири години не е природно бедствие. Хлайф обясни, че хората бягат основно от силите на сирийския режим, които бомбардират населените места всеки ден и от ислямистите в лицето на Ислямска държава. Според него, тъй като Европа е най-засегната от бежанската криза в Близкия Изток, тя има интерес да участва активно в решаването на тези кризи заедно с Русия и САЩ.

"Приемането на бежанците е глобална отговорност от хуманна, морална и политическа гледна точка", заяви журналистът. По негово мнение арабските държави са се провалили морално по отношение на бежанците и ценностната система на Европа е пред изпитание. Той обясни, че не е тайна, че в момента арабския свят преживява цивилизационна изостаналост, съчетана с криза на ценностната система и липса на хуманизъм. Броят на бежанците според последния доклад на ООН от миналия юли е около 4 милиона и до края на годината се очаква да достигне до 4.5 милиона. Основната част от бежанците са в съседни на Сирия държави - в Турция има около 2 милиона, в Йордания има 1 милион, а в Ливан - 1 милион и 200 хиляди, каза Хлайф. В богатите държави, заради съображения за националната сигурност, отказват да приемат бежанци, добави той. "Това е оправдание. Това не е морално", смята журналистът.

Хлайф отбеляза, че Европа няма единна стратегия за приемането и посрещането на бежанците, за справянето с този въпрос и не е единна в нейната солидарност към бежанците. Според него има по-голяма съпричастност в западните страни, а в Източна и Средна Европа има смесани чувства, заради притеснение и страх.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад