Чия е тази песен
Една песен на всички езици...
Документален филм
Сценарист и режисьор: Адела Пеева
Оператор: Жоро Неделков
“Комично-драматичен и трагичен разказ за търсенето на истината за една песен”(Филмов фестивал на ООН,2003)
Адела Пеева следва пътя на песента, която винаги е мислила за българска, докато един ден в Истанбул разбира, че е гръцка от грък, сръбска от сърбин и турска от турчин. Тя проследява мелодията в Гърция, Турция и навсякъде на Балканите...
"В малък ресторант в Истанбул вечерях с приятели от различни балкански страни - грък, македонец, турчин, сърбин и аз, българката". Там чух песента, чиято история представям в този филм. Веднага след това, всеки от нас започна да си я тананика на своя собствен език. И всеки настояваше, че песента е от родната му страна. Така възникна спорът - чия е тази песен? Знаех още от детството си, че песента е българска. Исках да узная защо и другите претендираха, че е тяхна." Адела Пеева
Последвалият спор дава идеята за филма, в който Адела Пеева търси корените на песента. Обикаляйки почти всички балкански страни - Турция, Гърция, Албания, Босна, Сърбия и България, навсякъде режисьорката намира хора, уверени, че мелодията им принадлежи, че произлиза от тяхната страна, че е автентична и неделима от тяхната идентичност и наследство и че е била открадната от другите.
Някои изследователи твърдят, че песента е от времето на Руско-турската война през периода 1686—1700, написана от шотландски композитор в Истанбул, който искал да посвети специална песен (военен марш) на Султана. Други претендират, че е еврейска.
Песента има и много имена. В България се нарича "Ясен месец веч изгрява", в Босна - "Погледай ме Анадолко", в Сърбия - "Руси коси", в Македония - "Ој девојче, девојче", в Гърция - "От чужда земя", в Турция - "На път за Ускудар", еврейското заглавие е "Красивата девойка" и т.н. Може да се открие и на арабски, испански, френски, италиански, дори и на английски. Едва ли има друга такава песен в света, която всички хора да обичат толкова много, като своя собствена...
Самата история е поучителна картина на балканските народи, които винаги намират нещо да делят, обявявайки за свое, без да осъзнават колко са си близки, не само на външен вид, но и по душевност. Песента го доказва... Герои във филма са както звезди на балканската музика - Зеки Мюрен, Селма Карловец, Омер Побрич, така и обикновени жители на Турция, Гърция, Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Македония и България.
"Човешката история е истинският документ за времето"- казва най-успешната българска режисьорка на документални филми в интервю за "24 часа".
"Чия е тази песен?" е първият български документален филм, номиниран от Европейската филмова академия (2003). В началото на 2012 Адела Пеева е удостоена от министъра на културата Вежди Рашидов с Наградата "Златен век" за "цялостен принос към българското кино".
60 фестивала, 16 награди...
Номинация за най-добър документален филм и наградата "Арте" от Европейската филмова академия /2003/;
Специалната награда на журито от Международния телевизионен фестивал "Златната ракла"в Пловдив /2003/
Специална награда на журито от Филмовия фестивал "Златен ритон" в Пловдив /2004/
"Сребърна раковина" и Наградата на ФИПРЕССИ от Международния филмовия фестивал в Бомбай /2004/;
Награда "Барток" от Международния фестивал на етнографските филми в Париж /2004/;
Музикалната награда за въздействие "Гибсън" на Филмовия фестивал в Нешвил, САЩ /2004/;
Наградата "Сребърен витяз" от Руския филмов фестивал в Челябинск /2005/
Втора награда и Наградата на Студентското жури от Полския филмов фестивал в Лубин /2005/;
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News