Човешкото като незавършен проект и "Билет за Вега"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Гости в студиото са издателят Божана Апостолова и писателят проф. д-р Миглена Николчина.

Николчина е български литературен критик, поетеса, феминистка и психоаналитик. Автор е на изследвания в литературата, пише поезия и разкази. Николчина се спря на явлението - изчезването на женския род в българския език в последните десетилетия и това е "в случаите, в които смятаме, че човек се занимава с нещо сериозно". Ако си сериозен писател, не може да си писателка, поясни тя. Така откри темата за отсъствието на жени в програмата по литература както в миналото, така и сега. "Когато преподаваме, не можем да съкратим всичко, какво да съкратим - съкращаваме най-напред авторите-жени", каза Николчина.

Според нея медиите и специално БНТ е длъжник на българската съвременна литература. Най-мощната медия "би могла да прави малко повече с риск това да бъде за малко по-малобройни публики". Да се отделя малко повече врем за по-адекватно представяне на литературата и изкуството в България

От своя страна Божана Апостолова отбеляза, че 2/3 от произведенията, които издава нейното издателство, са мъже, а 1/3 са жени. "Не е важно дали е мъж или жена. За мен е важно да има изключително добър текст." Тя изрази задоволството си, че снощи 150 души са почели вечерта, посветена на 60-годишнината на Миглена Николчина, където е била премиерата на новата й книга - сборника разкази "Билет за Вега". Апостолова даде висока оценка на стила на авторката, която показва "гъвкавост и умение да изгради един невероятен сюжет, който надгражда като преминава през всички разкази и накрая прави внушение". Миглена е винаги интересна, защото е "страхотен ерудит" и има "страхотно верен прочит, когато я ползвам, за да препоръча даден ръкопис", заключи издателката от ИК "Жанет 45".

Апостолова обяви, че до 15 ноември се приемат текстове за Националния конкурс за поезия "Иван Николов". Става дума за книги, издадени миналата година. Издателката постави остро въпроса "за липсата а отношение на правителството към културата и особено към книгите".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад