Д-р Михайлов: Живеем във време на несигурност и тревожност
Предаване: Денят започва с Георги Любенов, 25.06.2017
Според д-р Михайлов отново е на дневен ред тази голяма тревога, която познаваме от кризисните етапи на Студената война. Тази студена война тогава можеше да прерасне в гореща, а сега в нейния ерзац, своеобразна хибридна война, тя в някакъв остър вираж на недоволство може да деградира до гореща наистина. Мнозинствата на обществата са в състояние на голямо недоволство, в нещо като фрустрация от политическите елити и това може да бъде прочетено през резултатите от изборите, през отказа да се гласува и отделният човек е в състояние на това, което се нарича анумия, с други думи на беззаконие или казано по друг начин липса на екзистенциална стабилност, отбеляза психиатърът.
Част от тази тревога и дезорганизация на очевидностите е свързана с това, че човекът не може сам да налучка критерия за разграничаване на истина и лъжа, защото медиите са изцяло под корпоративен диктат, те работят като обслужващ персонал на финансови интереси и на задкулисна власт, заяви д-р Михайлов.
Той припомни няколко исторически факта, чиято годишнина отбелязваме тази година, като 500 години от създаването на Великата ложа на свободните зидари, 500 години от началото на Реформацията и 100 години от руската революция. "Това означава рождени дати в някакъв смисъл на Русия и Америка, доколкото Америка е протестантска и масонска страна по учредяване, по генезис, а Русия носи върху себе си родните петна на този комунистически етап. Това прави от тези страни, и не само това, неотстраними геополитически противници - те са това по някаква своеобразна фаталност. Не могат да се примирят и това създава перманентно усещане за глобална нестабилност", коментира Николай Михайлов.
Той е спря и на поведението на юношите, агресията им и търсенето на естремност, защото вече са научени, че само тя може да остри наслаждения, защото много бързо се изчерпват класическите вече разтабуирани наслаждения от сексуален и друг характер. Не го правят всички, а тези, които са маргиналия на изхода, експериментират, за да покажат някакъв ексцес.
В политиката това, което се случва, е мобилизация на мнозинствата, които са пропатриотични, те са мнозинства на установения и помнен жизнен стил, те не са виртуализирани, каквато е т.н. креативна класа - тези космополитно настроени хора. Мнозинствата търсят реабилитация срещу либералните малцинства - това е дневният ред, затова е случват и тези своеобразни политически революции в Америка чрез Тръмп, в Англия чрез Брекзит, обясни д-р Михайлов.
Неговите характеристики на премиера и президента вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News