Да изхвърлим ли детските приказки? Въпросът постави културологът Николай Колев в "Денят започва с култура" и се аргументира защо някои от тях трябва да бъдат забранени. Говорим за най-популярните класически приказки, които не са преминали през съвременна адаптация, уточни той. "Създаването на приказките може да бъде потърсено назад във времето в предписмовните култури, в едни човешки общности, където основната цел е физическото оцеляване - да са нахранени и да са размножени. В този смисъл основното, до което приказката довежда, е това, което много добре обяснява нейния агресивно и ужасяващо патриархален характер", категоричен бе Николай Колев.
Функцията на приказката наистина е да бъде разказана, тя трябва да обговори действителността такава каквото е и да зададе на децата основните ориентири за света, в който живеем, съгласи се с културолога Албена Раленкова - редактор на детска литература, но и възрази: "Приказката продължава да служи и до момента по този начин. Дълбинните структури на социума, на общността, на ценностите, на отношенията вътре в тези ценности се предават през приказката, през символиката."
Съвременните варианти на класическите приказки са прекалено адаптирани, включи се в дебата Валентина Стоева от сайта "Аз чета". "Няма как да срещнем братя Грим в оригинал, защото са прекалено кръвожадни за нашето разбиране, за нашата култура и за света, в който живеем. Издателите в това отношение си вършат работата и предават посланието на приказката - предават културата по подходящ начин", поясни тя и добави, че омекотяването на контрастите в приказките пречи на децата да си изградят ясна представа кое е добро и кое - зло.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News