Да реставрираш часовници

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Най-добрият реставратор на часовници Тодор Тодоров–Чочо от Ямбол е конструирал първия български торбийон, разказва за "Денят започва" Диана Иванова. Майсторът вече се е оттеглил от активна работа, но се е отдал със същата страст на своите проекти.

Идеята за създаването на първия български торбийон е провокирана от часовник на Константин Чайкин, член на Асоциацията на супермайсторите конструктори на часовници в света, които са само 33-ма. Тодор Тодоров бил изкушен не само да направи подобен торбийон, но да го подобри и дообогати.

"Часовникът на Чайкин е от средата нагоре. Аз го наддадох и надолу, като включих този лунен календар, за да стане часовникът по-атрактивен", споделя майсторът.

Торбийонът е часовникъв механизъм, който е открит и затова е толкова атрактивен. Интересното при часовника на Тодор Тодоров е и място на торбийона. "Аз използвам т. нар. летящ торбийон и по този начин аз го извеждам на първо място, слагам го на нивото на циферблата, което прави часовника още по-качествен", разказва той.

Часовникът на Тодор Тодоров има две екстри – торбийонът и лунният календар, който е много точен и дава само една стотна отклонение. "При този лунен календар има също едно нововъведение – движението за луната се взема директно от барабана, докато при всички конструкции, които аз познавам и които съм срещал, движението се взима от минутната стрелка. При мен минутната стрелка е отдалечена и затова измислих това задвижване от барабана", разказва Чочо.

През ателието му са преминали почти всички най-ценни часовници, които са в България. "Може би първият от тези екземпляри е механичният часовник на Централни хали. След това получих поръчка да реставрирам един огромен часовник, подарък на Фердинанд от кралица Виктория. Най-старият часовник, за който споменах, в България от 1620 г. е също моя реставрация", горд е Тодор Тодоров.

Майсторът вече е надскочил желанието само да реставрира часовници уникати и се е отдал на конструирането на свои проекти. Тодор Тодоров вече се съизмерва с най-големите майстори в света. "Има в света големи специалисти. Има хора с невероятна фантазия, има хора с големи възможности да реализират фантазията си. Не е лесно да излезеш на тепиха с най-големите специалисти, но на този тепих едно малко ъгълче вече съм си запазил, надявам се да мога и да разширя територията си", мечтае Чочо.

Тодор Тодоров се е отдал на часовниците – на някои от тях е дал нов живот, други са само чертежи в проектите му, но времето за него сякаш е без значение. Първите му опити в конструирането са от преди 40 години. "Обичах да експериментирам и досега обичам да експериментирам. Има ли някакъв проблем, аз се втурвам в него, дори да не зная - чета, разпитвам, анализирам, опитвам", казва той.

Първият български турбийон има още варианти, които са уникални. Майсторът вече работи само върху проекти, които нямат аналог в света.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад