Да се скрият ли сцените на насилие от малкия екран

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Проектозакон предвижда поправка в закона за радио и телевизия, съгласно която трябва да бъдат забранени сцени на насилие до 22 часа, както в новините, така и във филмите. Събеседници в студиото са Валери Маринов – международен редактор БНТ1, доц. Георги Лозанов – председател на СЕМ, доц. Иво Драганов – медиен експерт и Владимир Трифонов – филмов програматор.

Във връзка с готвените промени целят да ограничат сцените на насилие или тези, които подбуждат насилие, доц. Георги Лозанов изтъкна, че такива ограничения има и днес, но сега става дума за един пакет от промени, които са "аксесоарни", не толкова в централните проблеми на медийната регулация. Това са предложения предимно изготвени от БСП въз основва на натрупани прецеденти и в тенденцията на непрестанни промени в ЗРТ, смята доц. Лозанов. Според него на базата на наблюденията му при обсъжданията на Правната комисия в НС, няма особена вероятност проектозаконът да бъде гласуван. "Има ограничение на насилие и еротика и след 23 ч., което е във връзка със защита на децата. При това не толкова във филмите, колкото в новините и в политическите предавания", уточни той. "Телевизията е за да информира и да казва истината. Насилието би трябвало да бъде ограничавано, но главно във връзка с децата". Лозанов смята, че като визира новините, едва ли е необходимо да пазим и възрастните и след 23 часа, при това в жанр, в който насилието не е самоцел. Според него такава посока на регулация е излишна, тъй като правото на информация е по-важно от правото на спокойствие.

Според доц. Иво Драганов промените са също "фрагментарни". В същото време изготвяните промени са доловени важните приоритети, смята медийният експерт, който от години се занимава с банализирането на насилието в човешкото съзнание. По думите му, тези проблеми имат няколко нива. Филмите, които го занимават като експерт, употребяват насилието за решаване на проблемите без дебат, т.е. самоцелно насилие, с разрушаване, с хладнокръвие, "естетика на гумените човечета", робуване на насилието и на ефектите. Доц. Драганов определя тези филми като "Ужасни" и отбеляза, че детските канали също често представляват насилието, садизма и измъчването на малките животинчета като развлечение. По думите му това е всеобща културна тенденция, глобална, за която моли проф. Стефан Данаилов да проведе един много сериозен дебат. Иво Драганов работи от 2 години с проф. Анри Кулев като предлагат да се отпуснат целеви пари на БНТ, за да създаде детски канал, "който да стъпи на българските народни приказки, на анимационните филми, на нашита култура, за да могат да се изграждат децата". По мнение на медийния експерт рекламите и продуктовото позициониране трябва да бъдат абсолютно забранени в детските предавания.

Валери Маринов, международен редактор в БНТ, смята, че в новините и в публицистичните предавания не може да се избяга от реалността. Задачата на журналистите е да показват нещата такива, каквито са, без да се прескача определена граница. Дори, по думите му, в това отношение има някакво чувство на саморегулация в медийната среда. По-сложно е при предаванията на живо, "където може да има изпуснат момент, който не зависи от теб". Журналистът даде пример с кадри, в които е невъзможно да се намесиш и да предотвратиш внушението за насилие. Според Маринов при наличието на толкова много алтернативни канали, такава поправка в закона би била безсмислена.

Владимир Трифонов припомни присъствието си на единствения досега римейк на български филм. Става дума за "Падането", филм на индийски режисьор, който е римейк на "Йо-хо-хо". Финансиран е от него и е сниман 4 години. Филмът е бил показан на "Берлинаре" и режисьорът не скрил сарказма си към организаторите, че "само германците с техния вкус към мрачните приказки на братя Грим, могат да решат, че неговият филм е детски". Според Тирфонов, и той като зрител избягва филмите с насилие, както и избягва да селектира такива филми за "Киномания", "...тъй като няма смисъл ад се толерира насилието. То може да те връхлети отвсякъде. Няма защо да се показва и на големия екран, където трябва да се показва съвсем друг естетически вкус." А що се отнася до телевизионните канали, Трифонов се опасява, че рейтингът им, особено на комерсиалните канали, би се сринал в праймтайма.

 

 

 

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад