Даниел Кадик: За да има напредък, България трябва да се държи като зряла държава

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Дискусия и кръгла маса, посветени на десетата годишнина от подписването на договорите за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз (ЕС), се проведе днес в двореца "Врана". На 25 април ще се навършат десет години, откакто на тържествена церемония в Люксембург либералните правителства на България и Румъния подписаха Договори за присъединяване към Съюза от 1 януари 2007-а година. По този повод поканихме в студиото на "Още от деня" Даниел Кадик, представител на фондация "Фридрих Науман". Припомнихме, че при подписването на договора през 2005 година Симеон Сакскобургготски е бил попитан дали България е готова за този акт, а той е отговорил: "постъпвайки в първи клас, детето готово ли е за училище?".

Днес зададохме на г-н Кадик въпроса в кой клас в момента са България и Румъния. "Надявам се, че можем да кажем, че България и Румъния са завършили вече гимназиалното си образование и наближават университетска възраст. За тях можем да говорим като за възрастни хора и трябва да се отнасяме към тях като към зрели личности, но все още трябва да довършат някои свои домашни, които са останали ненаписани."

Всички политически процеси са еволюционни, а не революционни. Не може за една нощ България или Румъния да станат Германия или Великобритания. Необходима е много работа и дълъг път, който все още предстои. Разбирам разочарованието на много от българите, но вижте онова, което вече притежавате, отбеляза Даниел Кадик. Отворените граници, възможността за търговия с всички европейски държави, както и фактът, че сънародниците ви могат да работят навсякъде в Европа - това са ползи за цялото българско население, независимо че стандартът на живот в България и например в Германия е много различен.

Българите не създадоха достатъчно добра рамка и самите граждани са отговорни за това, тъй като продължават да избират едни и същи хора, така г-н Кадик коментира недоверието ни във върховенството на закона. Наличието на радикални партии като Атака и Патриотичния фронт в парламента е симптом на липса на политическо доверие, както и на липса на доверие в институциите.

Даниел Кадик подчерта, че протестите помагат за смяна на модела на управление, но от протестната мрежа би трябвало да излезе една политическа алтернатива. Българите би трябвало да се доверят на такива кандидати за управление, а не на големите босове, които обещават едни и същи неща. "Бойко Борисов каза - този път ние ще постигнем резултати. Защо не си зададем въпроса защо тези резултати не бяха постигнати вече. Нали вие вече бяхте премиер? Какво е различното, което правите сега, освен символизъм", посочи Кадик.

Общото усещане по отношение на конференцията днес беше положително, очерта Кадик и допълни, че в България е постигнато много откакто се присъединява към Европейския съюз. Разбира се, че има недостатъци, но това, което господата Търичану и Сакскобургготски казаха уверено е, че България и Румъния са вече зрели държави и ЕС трябва да се отнася към тях като към зрели държави. "Но за да стане това, България трябва да се държи по този начин", заключи Даниел Кадик.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад