Дебатът за София, в която искаме да живеем

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В каква София искаме да живеем? Това е дебатен форум, който ще се състои тази вечер в Центъра за култура и дебат "Червената къща", и има за цел да се подпомогне диалога между Столична община и гражданите.

"Денят започва с култура" стартира тази дискусия в студиото с участието на Малина Едрева - председател на общинската Комисия по образование, култура, наука и културно многообразие, Лорита Радева - председател на Комисията по екология, представителя на гражданите арх. Ангел Захариев от група "Град" и Павлина Петрова от Фондация "Форум за наблюдение и анализ на публични политики".

Застрояване в Борисовата градина няма да се допусне - това е общата позиция на журито, което приключи своята работа, и такива са препоръките, които отправяме към възложителя, каза Лорита Радева. Имаше много вълнения в общественото пространство как и какво ще се случва в Борисовата градина, но сега вече софиянци намериха отговори на въпросите си в концептуалния им вид - в градината няма да се строи, ще се възстанови историческия характер, ще се намали натиска от неприсъщи за парка дейности, ще се направи опит да се решат сериозните проблеми, породени от различния характер на собствеността, разясни тя. Ще има сериозно обсъждане, те ще се няколко, за да можем да чуем хората, които са потребители, добави Радева.

"Хората, които взимат решения, трябва да имат обратната връзка от хората, които потребяват всичко това, което е нашият град", подчерта Малина Едрева и добави, че "е много важен процесът на взаимно учене". Тя добави, че Столична община има разбирането за поддържане и развиване на диалога с жителите на столицата. През тази година това се е случило интензивно благодарение на политическата воля за определяне на специален приоритет в Програма "Европа", по която е и настоящия проект - "В каква София искаме да живеем".

"Безспорно е, че в Столична община се случват хубави неща, но е безспорен и фактът, че има сериозни проблеми във взаимоотношенията между гражданите и общинското ръководство", сподели Павлина Петрова. Това, което трябва да се промени, е обществените обсъждания да не обявяват в края на всяка процедура, когато вече изборът е направен, а самата процедура трябва да се превърне в изцяло консултативен процес, който да стартира още с възникването на идеята и когато трябва да се потърси мнението на гражданите, подчерта тя.

Според арх. Ангел Захариев интересът на гражданското общество към проблемите на градската среда е еволюционен процес, който започва преди 30 години от Северозападна Европа и в наши дни е достигнал до нас. Традиционното планиране от средата на миналия век е в криза и не може да реши проблемите на града, каза той и добави, че този тип планиране е свързано с налагане на решения отгоре надолу, с работа в лимитирана група от експерти, които взимат решения и ги налагат на гражданите. Успешната световна практика в момента е свързана с процеси, които възникват в диалог между гражданите и управляващите града, отбеляза арх. Захариев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад