Делян Добрев: Провалът на проекта АЕЦ "Белене" е още през 2008 г.
България е осъдена да плати 620 млн. евро на Русия заради спирането на проекта АЕЦ „Белене“. Искането на Москва беше за 1,2 млрд. евро. Решението е на международния арбитраж в Париж. Срещу сумата от 620 млн. евро обаче страната ще получи 1 изработен реактор и част от втори, който може да използва по своя преценка.
„Това решение е изцяло съобразено с позицията на България. Всъщност съобразени са всички наши искания и нито едно от руската страна“, каза Делян Добрев, депутат от ГЕРБ, председател на парламентарната енергийна комисия. Той уточни, че сега е взето същото решение, което са предлагали през 2012 г. – да се плати изработеното дотогава оборудване, но Русия е решила, че това не е достатъчно и да заведе арбитражно дело за неустойки, за пропуснати ползи, за плащане на оборудване, което не е поръчано.
„Тъй като в споразумението и последващите допълнения не беше фиксирана ескалацията. Знаете през годините сме говорили за 3,99 млрд. основна цена, в последствие сме говорили за 6,3 с ескалация, но тази ескалация не беше уточнена в споразуменията. Имаше спор дали това да е европейска ескалация, която е най-ниска, българска, която е средна като процент ескалация или руска ескалация, която е най-високата възможна. Идеи във времето е имало да е смесена ескалация, според това къде е произведено оборудването или къде са извършени строително-монтажните работи, но този въпрос не е уточнен в споразумението за поръчване на оборудването и в този смисъл арбитражът осъжда, че тъй като не е уточнена ескалация, няма да се плаща, което са около 80 млн. евро, за които ние смятаме, че поне част от тях ще платим, но всъщност плащаме 0“, обясни Добрев.
Той обясни, че България трябва да изплати неплатените фактури, както и изработеното оборудване до март 2012 г. Добрев каза, че следващите действия зависят от Националната електрическа компания и „Атомстройекспорт“. „То може да бъде вложено в други проекти в Русия или в трети страни, това предстои да се уточни“, каза той.
Арбитражният съд е потвърдил правотата на българската позиция, че няма сключен договор за строеж на централа, а само споразумение, което вече не е валидно. Добрев уточни, че още през 2008 година правителството на тройната коалиция е трябвало да откаже авансово плащане, което е щяло да предотврати изработването на оборудването за Белене и съответните плащания, които са над милиард лева.
Още тогава е било ясно, че НЕК няма пари да плати проекта. В последствие и двата стратегически партньора, които са се интересували от проекта за ядрена мощност - немската Ер Ве Е и американската Ес Ейч Би Си се отказват. Мощността е изчислена на стойност над 10 милиарда евро, от които българската компания е трябвало да инвестира половината, а финансовото ѝ състояние не позволява това.
„Европейската комисия няма никаква вина. Провалът на този проект е още през 2008 г., когато Ер Ве Е се отказва и началото на 2009 г., когато Ер Ве Е се отказва от участие като стратегически инвеститор. От една страна Ер Ве Е се отказва от участие, което би трябвало да покрие половината от инвестицията в този проект, от друга страна още от самото начало Националната електрическа компания не е била в състояние да осигури другата половина и затова се отказва Ер Ве Е“, каза Добрев.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News