Ден първи на ерата «Тръмп» - Поли Златарева от Вашингтон

Предаване: Панорама, 20.01.2017

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Доналд Тръмп стана 45-ият президент на САЩ и обеща във встъпителната си реч да води политика, която поставя Америка на първо място.

Новият американски президент и съпругата му Мелания напуснаха Капитолия и се отправиха към Белия дом, оглавявайки традиционното шествие по Пенсилвания авеню, където са се стекли хиляди хора, за да го приветстват.

Проф. Скот Талан – експерт по публични комуникации и социални медии, Вашингтон: Беше избран абсолютният аутсайдер, който победи 16 републиканци и Хилъри Клинтън. И изненада света. И това стана, защото на хората им писна!

Американският университет във Вашингтон – влязъл в новините, веднага след като Тръмп обявил победата си - студентите запалили американския флаг - били гневни и шокирани. Въпреки че техен професор – историк отдавна ги предупреждавал, че Тръмп ще спечели. Проф. Лихтман е разработил специален метод за анализ на вота – действа безотказно от 83-та насам.

Проф. Алан Лихтман – историк в Американския университет във Вашингтон: Гледаха ме с недоверие - казваха - „Ти грешиш, проф. Лихтман, социолозите казват друго!”. „Ти грешиш, проф. Лихтман“. А т.нар. експерти твърдяха 70% за Клинтън! Големи авторитети от Принстънския университет казваха – “99% победа за Клинтън!” Бях самотен глас в пустинята.

Тръмп - новакът в политиката стана един от най-могъщите лидери на  планетата. Изненада, зарадва, разгневи – със сигурност не остави никой безразличен. Стотици хиляди окупираха Вашингтон, за да присъстват на клетвата. Америка е разделена, недоволстват едните. Тя отново ще бъде велика - отговарят им другите.

Джон Купър – анализатор във фондация Херитидж: През последните 20-30 години Америка наистина беше разделена. Резултатите от предишните и настоящите президентски избори го доказват. Но аз се надявам, че новият президент ще успее да обедини американците чрез откриване на нови работни места и създаването на стабилна национална сигурност. Общо взето съм оптимист - политиката му ще даде добри резултати.

Проф. Скот Талан: Той може да обедини само Демократическата партия срещу себе си, но и това ще е трудно, защото и те са се разделили на групички.

Хана Тобърн – експерт в Хъдсън институт: Надявам се да може да заличи разликите. Но така беше и по времето, когато Обама спечели, републиканците казваха - “този човек не e моят президент.” Сега е обратното – демократите не го припознават. Но се надявам, че както направи Обама, така и г-н Тръмп ще седне на стола в Овалния кабинет и ще помисли за себе си като за президентът на цяла Америка, а не само на онези, гласувалите за него. Това е традицията, откакто съществува нашата страна.

Ексцентричен и непредвидим, Тръмп впрегна икономическия елит, обгради се с милиардери, водещи републиканци и генерали - бивши военнокомандващи. Но остави място и за семейството си – назначи зет си за съветник.

Проф. Скот Талан: Аз питам какво е направил Джон Кери през изминалите 2 години. Не се сещам за нищо. Зная, че постоянно пътува, но и аз пътувам! Изборът на членове от семейството не ме притеснява, според мен е умно, защото това са хора, на които обикновено вярваш. Да видим дали ще сработи.

Новият президент положи клетва на фона на политически руско-американски трилър. Игра на шпиони - фалшиви новини, обвинения в намеса, мръсни тайни. До къде ще стигне всичко това?

Хана Тобърн – експерт в Хъдсън институт: Не зная докъде ще стигнe. Мнозина се питат какво следва. Главният въпрос е коя ще бъде  следващата страна, в която Русия ще се опита да се намеси. Вероятно ще е Германия. Мнозина тук се страхуват, че в следващите месец или два отношенията между Русия и Америка ще станат прекалено интересни. И Путин, и Тръмп ще започнат да танцуват един около друг, а когато започнат да си говорят по-често по телефона, ще бъде интересно да видим как ще се развият отношенията им.

Джон Купър – анализатор във фондация “Херитидж”: На всички е ясно, че руснаците използват всякакви възможни средства – компютърни престъпления, пропаганда, дипломация, военна сила срещу Европа, Съединените щати и целия свят – за да разиграват стратегическите си игри. Американците трябва да се вгледат в истинското лице на Русия, а не да я идеализират.

Скот Талан: Мисля, че Тръмп трябва да научи доста неща за геополитиката, включително НАТО. А и при афинитета си към Русия не е зле да разбере какво е правила Русия с подводници близо до Швеция, както и ситуацията в Украйна.

Добрите отношения с Русия не са самоцел, те са средство за изпълняване на цел, казва друг анализатор.

Джеймс Голдгайер – декан на Училището по международни отношения към Американския университет във Вашингтон: Отношенията между САЩ и Русия са в най-ниската си точка от съветската инвазия в Афганистан през 1979 г. Има много възможности за подобрение и президентът Тръмп обеща това. Разбира се е важно какво ще направи по отношение на Крим. Ако просто премахне санкциите – ще ощастливи Путин, но няма да е добрe за отношенията ни с Москва. А и ще трябва да увери партньорите в НАТО, най-вече Балтийските страни, в тяхната сигурност.

Джон Купър: Съединените щати трябва ясно да заявят пред Русия, че в случай на нужда ще защитят по всякакъв начин своите съюзници в НАТО и г-н Путин трябва да е подготвен за последиците от своите действия.

Непредвидим, неконтролируем, събрал толкова симпатия, колкото и гняв, Тръмп се закле в името на Америка. Историкът Лихтман, обаче, не му предрича дълги дни. Предупреждава за импийчмънт.

Алан Лихтман: Републиканците обичат реда и предвидимостта. А Тръмп е всичко друго, но не и предсказуем. Той е опасно неконтролируем, вече е в конфликт с републиканското законодателство по редица въпроси, включително политиката спрямо Русия, моралните принципи относно отмяната на закона за достъпното здравеопазване. Републиканците обичат предвидимостта на появилия се консервативен и благочестив републиканец Майк Пенс, вицепрезидентът.

Скот Талан: Вижте, ние сме здраво работеща и креативна държава. Да не се забравя къде е измислен Интернет, откъде е пуснат първият имейл, къде се прави Айфон. Отговорът е – Америка! Аз съм спокоен за Америка, независимо кой е президентът й, тя ще оцелее, дори ако президентът е Доналд Тръмп.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад