Депутатът Али Хайдар Хакверди пред камерата на БНТ

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Снощи до късно продължи митинга в подкрепа на властта. Парламентът одобри решението на правителството за обявяване на извънрено положение с една 115 гласа "против" и над 340 "за". Все още декрет на правителството, в който да бъде приложен този режим, няма. Не е ясно точно от кои свои правомощия правителството и президента в рамките на този режим ще се възползват. Педполага се, че освен за справяне с метежниците, те ще се използват и в борбата с ПКК. В случая опозицията застава плънто зад управляващите в справянето с тези, които са организирали, участвали и подкрпяли опита за преврат. Репортерът Иво Никодимов разговаря с депутат от опозицията.

Въпрос: Много европейски, американски анилизатори казват, че в седмиците преди опита за преврат се е предполагало, че това, ще се случи, но това е погледнато отвън - от Европа и САЩ. Вие, отвътре, очаквахте ли, че може да се стигне до една такава ситуация?

Али Хайдар Хакверди: С много съжаление споделям, че турското национално разузнаване не направи нищо по въпроса, не си свърши работата. Вместо да предотврати подобно нещо, разузнаването беше заето да следи политиците, личния им живот. Единственото, което направи, е да пази управляващите, да осигури бъдещето съществуване на властта и поради тази причина при нас не постъпи никаква информация за предстоящ преврат. Дали властта е била предварително информирана и това не знаем, но президентът беше направил изказване, в което каза, че същият ден са усетили някво раздвижване в армията.

Въпрос: Къде е според вас проблемът? В отношенията на президента Ердоган с част от военните, с част от генералите или проблемът се корени някъде в хората на Фетуллах Гюлен, които са проникнали в армият

Али Хайдар Хакверди: Питате ме дали президентът има проблеми с военните? Президентът не може да е в конфликт с военните, войниците са тези, които защитават единството и целостта на турската държава. Превратът дойде не от тези войници, а от тези, които в продължение на 14-15 години се внедряваха като паралелна структура в редиците на армията и които президентът Ердоган не се опита да спре по никакъв начин. Т.е. опиталите се да направят преврат нямат нищо общо нито с турската тепублика, нито с турската армия. Целящите преврата и Ердоган в продължение на 14 години бяха партнъори, но не можаха да се разберат при подялбата на изгода и власт затова се стигна дотук.

Въпрос: През последните дни в Турция наблюдаваме масови арести на военни, уволнявания на  съпричастни към организацията на този опит за преврат. Докъде според вас ще стигне това и има ли опастност тази ситуация да се използва и за разчистване на партийни, политически сметки?

Али Хайдар Хакверди: Това докъде може да стигне не знаем, знаем че има кадри на Фетуллах в много държавни институции, и срещу тези още от преди е започната чистка, но сега чистката вече е фокусирана и върху опозицията, защото много съдии, прокурори нямащи общо със случващото също биват отстранени. Интересното в случая е, когато тези задържани се изправят пред съда, съдията не им иска показанията, т.е те не са разпит, искат им си ви-тата, арестите са съсредоточени върху привържениците на опозицията. В такъв случай като нищо и привържениците на опозицията могат да се изсипят на улицата и това да доведе до неприятни събития, затова отговорността това да не се случи е изцяло на властта.

Въпрос: Трябва ли според вас смъртното наказание да бъде въведено?

Али Хайдар Хакверди: Категорично сме против смъртното наказание, ние сме една демократична партия. Смъртното наказание е наказание, от което няма връщане назад, и пак казвам ние сме социал демократи и сме строго срещу връщането на смъртното наказание.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад