Чистотата на въздуха

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Повече от 6.5 млниона души всяка година умират, заради замърсен въздух в целия свят. По този показател страната ни е четвъртата по най-висока смъртност на глава на населението, породена от замърсяване на въздуха. Около 170 на всеки сто хиляди умират всяка година.

Данните са за 2012 година, а лидер по този показател е Грузия с почти 300 души на всеки сто хиляди, които умират, заради мръсен въздух. Негативната статистика е на Международната енергийна агенция за енергийното и въздушно замърсяване. Замърсяването на въздуха е четвъртият най-голям риск за човешкото здраве в глобален аспект след високото кръвно налягане, лошите режими на хранене и пушенето, пише още в доклада. Все показатели, в които ние водим.

Името на България се среща още веднъж в доклада. Отново по негативни причини. Заедно с Румъния сме отговорни за 40% от вредните емисии, идващи от строителния сектор в целия Европейски съюз. В послединете десет години Евросъюза е намалил до голяма степен вредите, които нанася на околната среда по този показател. Страните от Източна Европа обаче продължавта да изостават в тази област.

Ние също. Според доклад на алианса на неправителствените организации "Здраве и околна среда", от началото на този месец ТЕЦ "Марица-Изток 2" и ТЕЦ "Бобов дол" са сред 30-те най-вредни за човешкото здраве въглищни централи.

По-света картинката не по-розова. Веществата, които са най-чести замърсители на въздуха, са сереният диоксид и азотните оксиди. Най-големите замърсители са енергийните централи, транспортът, индустрията и мините.

Страните с най-силно замърсяване на въздуха са Китай, САЩ и Индия, близо до тях сме и ние. През миналата година енергийният сектор е отговорен за 80 милиона тона емисии серен диоксид, от които над една трета идват от Китай и Индия. В Китай вредите идват предимно от индустриалния сектор, след като електрическите централи в последните 25 години са се насочили към ограничаване на замърсяванията, причинени от тях. В Индия строги регулации все още няма и над 53% от деветте милиона тона идват от лектроцентралите.

Замърсител номер едно при aзотните емисии отново е Китай с 23 милиона тона за миналата година. Общо замърсяваното за целия свят възлиза на 107 млн. тона. След Китай, САЩ е на второто място по този показател с 13 млн. тона, следван от Европейския съюз и Индия с по 7. Най-големи замърсители при почти всички държави в тази област са транспортът и индустрията, освен в Русия, където най-висок е процентът на замърсяване при електроцентралите. Концентрацията на азотен диоксид се е увеличила през последните 25 години, особено в Китай, Индия и Близкия изток. Това се дължи предимно на увеличаващия се брой автомобили в съответните региони. Вредните азотни емисии обаче намаляват в градските зони с високи икономически показатели.

За сутиацията в България ще говорихме с Валери Серафимов от Изпълнителната агенция по околна среда.

Жителите на един от големите квартали в Горна Оряховица сигнализираха в „Денят започва“, че един от заводите в града, който се намира близо до къщите и кооперациите им периодично замърсява въздуха. Миризмата е остра и задушлива и понякога е толкова силна, че хората не могат да дишат. Освен това, предприятието периодично замърсява и реката. Според хората, заради отровните отпадъци и химикали там вече няма риба. Репортерска проверка направиха репортерите ни във Велико Търново.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад