Децата в медиите. Как се пазят правата им?
Темите в предаването:
Със сигурност има проблем в отразяването на децата в медиите и в спазването на техните права в това отношение. На първо място - правото им на неприкосновеност на личното им пространство, да не бъдат идентифицирани по някакъв начин и да има дългосрочни последици за тях, особено когато са в конфликтна ситуация - детето е жертва или е в ролята на насилник. Добрите практики за отразяването на децата в медиите все още не са разпространени, макар напоследък има и такива, каза Цвета Брестничка.
Доц. Данаил Данов отбеляза, че в етичния кодекс на българските медии има едва 5 реда, които формулират отразяването на децата в медиите, срещу 5 страници в наръчник на Би Би Си.
Моето предложение е да изчетете тези правила и да ги дебатирате, добави той.
Телевизиите са доста потърпевши в това отношение, защото поради някаква свръхрегламентация на нас ни се забранява въобще да показваме лица. Това е странен прочит на законодателството, защото то не защитава достатъчно добре правата на децата, така че те да не се нарушават в медиите. Даже Законът за закрила на детето в частта, която касае отразяването на децата в медиите, е доста семпла, подчерта Мария Чернева.
Според нея, закривайки лицата на децата в телевизионния ефир, се заличава част от обществото. Твърдя, че не нарушаваме правата им, формулирани в Конвенцията за правата на децата, заяви тя.
За Офелия Кънева възможността за изява на децата в медиите не е регулирана коректно.
Когато говорим за изява на творчество, за изява на добри възможности, за добър пример, ние трябва да имаме и за това регламент, акцентира тя.
Кънева увери, че вече година се работи активно в тази насока.
Цялата дискусия вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News