Едва 7 доброволци помагат на бедстващите в Мизия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Девет денонощия продължава неравната битка с водната стихия и нейните последствия в потопения град Мизия. Мощните помпи отводняват последните квартали и улици в ниската част на града край река Скът, където водата е стигала до 3-4 метра и до последно не иска да се предаде. Кал, зловония и стрес - в тази обстановка живеят пострадалите хора и техните спасители от невижданото бедствие, разказва в "Денят започва" Илиана Минковска.

Едва 7 доброволци останаха да помагат на бедстващите хора в Мизия. По няколко пъти на ден сигнално-оповестителната уредба на общината излъчва призиви повече хора да се включат в разчистването на тинята и похабената покъщнина.

Изненадващо в Мизия пристигна певицата Тони Димитрова, която веднага се хвана на работа в детската градина, където са настанени десетки евакуирани местни жители. Трябвало да пее на празника на Мизия на 2 август, но бедствието отменило концерта. "Хората ми се обадиха, че нещо страшно става при тях и няма да има празник. Стана ми много мъчно, казах си: "Аз трябва ли само на празника да отида?" Ей така, реших си го и дойдох. Аз дойдох да се грижа за някоя стара баба, защото ги видях по репортажите колко са безсилни. От Червен кръст ме записаха да раздавам вода, но аз искам да почиствам, да върша работа, където трябва здрава ръка", разказва тя.

А детската учителка Дорета Нешева добавя: "Хвана метлата, лопатата и веднага започна да помага. Честно казано, аз се учудих - една жена, която всички познаваме, толкова известна певица, съпричастна към нещастието."

Над града се носи непоносима воня, а местните смятат, че бедствието тепърва предстои със задаващата се опасност от епидемии. В тинята се крият трупове на удавени животни, въпреки създадената добра организация по издирването и извозването им.

"Страхуваме се от зарази, от епидемии. Не достига техниката за изкарване на умрелите животни. Ето това е най-големият проблем. Оттук ще дойдат заразите, някои хора все още не могат да се влязат в домовете, защото водата е около метър", казва Ирена Петрова.

"Извършваме дезинфекция в помещения, където е имало умрели животни. Където е възможно трябва първо да се изкарат животните от общината, да се почисти и тогава се прави дезинфекция", обяснява д-р Георги Христов от БАБХ-Враца и добавя: "Механизация има, но въпросът е дали с механизация или с ботуши и без ботуши е изобщо достъпно да се стигне до тези дворове."

"В момента там, където отводняваме, ако излязат животни, има създадена организация. Един автомобил с екип се извиква и събират умрелите животни, след което се предават на екарисаж. Вече не е толкова масово, но в отделни дворове, където още не сме почистили водата, все още ги има", пояснява и старши комисар Васил Василев, началник на кризисния щаб.

Хората от Мизия очакват всякаква помощ – от доброволци до строителни материали за укрепване на къщите и ремонти по инфраструктурата.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад