Доходи и икономическо развитие - коментар на Мика Зайкова и Владимир Каролев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Дебатът дали минималните осигурителни прагове влияят негативно върху заетостта или напротив - помагат за защита на нископлатените работници, влезе в дневния ред на служебното правителство. Служебният социален министър и вицепремиер Йордан Христосков заплаши да вдигне осигуровките. Аргументите "за" и "против" изложиха в студиото на "Денят започва" Мика Зайкова и Владимир Каролев, икономист.

Вчера не се чу нищо ново за финансите на страната, заяви Каролев и допълни, че актуализацията на бюджета е необходима - въпросът е в детайлите. Според него трябва да има съкращаване на разходи, а не увеличаване. Данните на НСИ за основните икономически показатели за второто тримесечие на тази година, които излязоха преди две седмици, сочат, че има по-висок от очаквания икономически растеж, сериозно намаляване на безработицата и увеличаване на заетостта. На фона на тези показатели предложението на г-н Христосков за увеличаване на данъците е погрешно.

Финансовият експерт Мика Зайкова посочи, че от 2001 година насам минималните осигурителни прагове се определят на базата на преговори. Вярно е, каза тя, че работодателите донякъде ги саботират. Сключените споразумения тази година са по-малко. В България срутихме социалните фондове с намалението на осигуровките. Това трябва да се прекрати, категорична беше Зайкова. Мика Зайкова призова да има механизъм за увеличаване на минималната работна заплата, да се намерят критерии и показатели и да има преговори между работодатели и синдикати.

Владимир Каролев подчерта, че причините за дефицита в НОИ трябва да се търсят на друго място, а не в намаляването на осигуровките. Г-н Христосков е автор на реформата от 2000 година и един от хората, които подкрепяше намаляването на осигуровките до определен момент. Основната причина за дефицита, според Каролев е, че разходите за пенсии са много по-високи от предвидените в реформата и наближават 10% от БВП. Причините са няколко. Първата е много ниската средна ефективна възраст за пенсиониране в България. Втората причина - това са инвалидните пенсии, които се отпускат на около 800 000 души. Сред тях има такива, които източват социалната система. Такъв пример е ромският квартал във Видин "Нов път", където над половината от възрастните хора страдат от психически заболявания и са инвалиди, коментира Каролев.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад