Е. Николова: У нас огромната тежест за медицинските изделия пада върху хората
Предаване: Още от деня, 25.09.2017
На пациент, който трябва да получи медицинско изделие, се съобщава цена и му се казва, че ако много бързо той не намери съответните пари, няма да получи животоспасяващата операция. Трябва да се знае, че тези изделия са на много висока стойност и на някои хора ще им се наложи да си ипотекират жилището или да организират всички роднини, за да могат да набавят парите. Здравната каса много слабо се намесва в реимбурсирането на медицински изделия, подчерта Николова и допълни, че това е подценен проблем. Във всички развити държави се възстановява стойността на болницата, която е употребила медицинските изделия. При нас огромната тежест пада върху гражданите. А това е въпрос на политика.
Здравната каса трябва да преосмисли своето участие. Ако за медикаменти се дават около 800 млн. годишно, за медицински изделия Касата участва с 80 млн. Неправителствените структури твърдят, че българите плащат над 200 млн. годишно от собствения си джоб.
"Трябва да кажем, че всичко това е разположено в една тежка среда, защото медицинските изделия се изработват от водещи, проспериращи и много богати чужди компании, които разширяват своя пазар. Нормално е тяхната възможност да лобират, включително и пред собствените си правителства, да е много силна. При това положение съпротивата на държавата отсъства. Ние бяхме много амбицирани да разработим тази тема и да чуем различни гледни точки. Ще ви кажа, че, изследвайки опита на други държави - те са се справили добре. При нас лекарствата са с наблюдавана, реферирана цена", обясни Елеонора Николова и допълни, че за медицинските изделия стандартите отсъстват.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News