Екатерина Захариева: Промените в режима на осиновяване и разсиновяване са в интерес на детето

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Новия семеен кодекс и процедурите за осиновяване. Как върви реформата в наказателния процес. Регулирането на правомощията на частните съдебни изпълнители и мерките срещу кражбите на фирми. По тези въпроси разговаряме в "Денят започва" с Екатерина Захариева – министър на правосъдието.

С измененията в процедурите по осиновяване се цели този процес да бъде улеснен, подчерта министър на правосъдието Екатерина Захариева. Преди всичко създадената къвм мининистерството група ще базработи идеята за единен национален съвет за осиновяването. Така осиновителитте ща подават а едно място молбите си, ще влизт в един регистър. Освен това се въвеждат нов тип социални услуги за осиновителите: социални услуги, професионална и психологическа помощ преди и след осиновяването. Основната цел на този проект е грижа за детето и за семейството.

Според Захариева има достатъчно деца за осиновяване и достатъчно кандидат-осиновители, но би трябвало осиновителите да станат по-толерантни в избора си - например, да осиновяват и деца над 2-годишна възраст. Иначе нашето законодателство, каза тя, е доста либерално по отношение на изискванията към осиновителите. Деца могат да осиновяват не само семейства, но и мъже или жени, които не са семейни, няма огрраничения за възраст, за здравословно или финансово състояние. За първи път обаче се въвежда максимална разлика във възрастта на осиновителя и осиновения - 50 години. Досега в нашето законодателство има само минимална разлика и тя е 15 години.

Що се отнася до режима по разсиновяването министър Захариева каза, затягането му цели да запази осиновяването при леки конфликти между деца и родители, нормални и при биологически родители и деца. Все пак, в интерес на детето се запазва и възможността прекратяване на осиновяването, но не от осиновителя, а от прокуратурата или от Агенцията за социално подпомагане.

За отпадането на тайната на осиновяването министър Захариева каза, че идеята на новия текст в проектозакона е осиновителите сами да информират детето, че е осиновено, в подходящ момент и на подходяща за него възраст. Това е, за да не се получават стресови състояния, когато детето разбере отвън истината, тъй като опитът показва, че детето винаги я разбира и то в най-неподходящия за него и за семейството момент, обясни правосъдният министър.

Отговорите на други въпроси за реформите в правосъдната система ще намерите във видеооткъса, документирал разговора с Екатерина Захариева.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад