Ексклузивно: Кристалина Георгиева за бежанската криза

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Европейският съюз трябва да се мобилизира с всички свои ресурси, за да може да приеме бежанския наплив без това да подкопае стабилността на страните членки. Това заяви в интервю за БНТ зам.-председателят на ЕК Кристалина Георгиева. Тя добави, че трябва да се реши проблемът с охраната на външните граници и те да бъдат защитени, ако искаме да се запази правото на свободно предвижване в Европа.

Георгиева се надява 2016-а година да се развие по-добре, отколкото е започнала. Според нея, без успокояване на напрежението между сунити и шиити би било трудно да си представим как можем да доведем до положителен резултат преговорите за Сирия. "Войната в Сирия има директно отражение и върху нас", каза тя. Зам.-председателят припомни и събитията от Корейския полуостров където са се "събудили някои от злите духове на миналото". Китайските пазари също се сринаха в началото на годината и това е накарало някои да прогнозират, че това ни връща в година на рецесия, добави тя. За нея положително е, че миналата година в Париж е постигнато споразумение за промените в климата. През 2015-а сме видели, че е възможно да се намери обща позиция и по отношение на Иран и да има надежда за стабилизирането на региона, каза Георгиева. Друга положителна новина е, че въпреки прогнозите, че европейската икономика ще се срине, миналата година тя се е върнала към растеж, като се очаква той да бъде положителен и през 2016-а.

За 2016-а има два много ясни и категорични приоритета, обясни зам.-председателят на ЕК. Първият е да се помага на страните да се справят с бежанската криза и да се помага на бежанците там, където те са все още - в Ливан, в Йордания, в Турция, така че да се намали вълната към Европа. Вторият приоритет е да продължат инвестициите в европейската икономика. "Ние имаме първите положителни резултати в това отношение и с плана Юнкер вече през 2015-а година", заяви Георгиева. Тя обясни, че само в рамките на шест месеца са инжектирани около 50 милиарда евро допълнителни инвестиции, които значат повече растеж, повече работни места. През 2016-а се очаква във всички страни в ЕС това, което се прави през бюджета, да допринесе за повече растеж и повече работни места.

"Няма страна на света, няма регион на света където в рамките на няколко месеца да пристигнат милион и половина души и това да не предизвика шок. Това се случи и при нас в Европа", каза Георгиева. Според нея сме видели, че с повече опит ние стигаме до много важи заключения за бъдещето. Първо трябва да се мобилизират всички ресурси, които имаме в Европа и на национално ниво, за да можем да приемем бежанците без това да подкопае стабилността в нашите страни. От страна на европейския бюджет 2015-2016 е предоставено повече от двойно допълнително финансиране (сега са над 10 милиарда евро за тази цел). Много важен извод, направен сравнително рано, е търсене на решение на проблема с опазването на външните граници.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад