Ексклузивно: Вицеадмирал Питър Хъдсън пред БНТ

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Променената ситуация със сигурността в Европа предизвика важни решения за промяна на НАТО в отговор на новите заплахи. В каква посока ще върви алианса и как ще подкрепи България - отговорите потърсихме от вицеадмирал Питър Хъдсън, командващ Съюзното военноморско командване на НАТО в Нортууд. По време на краткото си посещение във Варна, той даде специално интервю за БНТ на борда на канадския боен кораб Торонто, участвал в учения в Черно море.

Вицеадмирал Хъдсън, оттук, от пристанища Варна, от източната граница на НАТО, как изглежда ситуацията със сигурността на черноморския регион и какви са рисковете за България?

Както видяхме през последните шест- осем месеца, отношенията между НАТО, тази част на Европа и Русия се промениха драматично. Както беше казано и на срещата на върха в Уелс, важно е НАТО като съюз, който е единен, колективен,  с много здраво ядро, да покаже, че подкрепя всички съюзници. За Черно море е важно Постоянните военноморски групи на НАТО да идват и да работят заедно с  България, Румъния и Турция и да покажат, че това е част от нашата територия, зона на действие на НАТО, важна е свободата на мореплаване и ще работим тук.

Президентът Росен Плевнелиев подчерта, че за нас е важно приемането на план за защита на България и Румъния. Как алиансът ще гарантира сигурността на страната ни и предвижда ли се засилване на присъствието на НАТО в Черно море?

Отговорът има две части. Първата е  планиране на извънредни ситуации и детайлно разработване на  възможностите, свързани с България и Румъния, както и  с други части на НАТО. Това беше договорено  на срещата на върха на НАТО в Нюпорт. И сега ни предстои много работа в командната структура на НАТО, водена от двете големи съюзни командвания - в Неапол, за южния регион, включително тази зона и Брунсум, за северната и северозточната зона. Трябва да  представим планове на Северноатлантическия съвет през следващите няколко месеца. Те са част от атака с три остриета за адаптиране на структурата на НАТО, за която се споразумяха лидерите на страните от алианса.

Провеждането на учения е ключово за поддържанне високата степен на готовност на страните от НАТО.

"През последните 10 и повече години НАТО беше силно ангажиран в Афганистан и това беше много сложна и изпълнена с предизвикателства операция. Събитията от последните шест - осем месеца ни напомниха, че сме алианс, създаден за колективна отбрана на всички съюзници и  трябва да сме сигурни, че способностите ни са абсолютно първокласни. Можем да го постигнем, само ако провеждаме учения често и многократно и в различни условия.  На срещата на върха в Уелс лидерите решиха, че трябва да се направи повече и те са напълно прави да искат това. Сега военното командване и структура ще разгледат възможностите за подобряване на нашите умения и учения."

Вицеадмирал Хъдсън признава, че НАТО трябва да се променя по - бързо, за да отговори на новите заплахи, като например хибридната война, водена в Източна Украйна.

"В Уелс лидерите от НАТО ни казаха да разгледаме хибридната, нелинейна, неопределена, както и да наречем този стил на водене на война и да направим така, че НАТО да се адаптира. Има нов фокус върху киберсредата и заплахите, произлизащи от нея. Създаването на силите за бързо реагиране ще позволи придвижването на  натовските части. Разполагането на командни центрове, позиционирането на логистиката - складове, оръжия, къде ще има учения - надяваме се всичко това да отправи послание за нашите способности в подобна обстановка. Това е задача, с която трябва да се справим, без отлагане и без повече приказки за това в Брюксел или Кардиф.  И  главнокомандващият силите на НАТО в Европа генерал в Филип Брийдлав прегърна тази задача и посвещава много усилия. Надявам се нашата доктрина и начина ни на действие да бъдат модернизирани в следващите няколко месеца. Всички сме решени на това. "

Вицеадмирал Хъдсън не очаква скорошно нормализиране на отношенията между НАТО и Русия.

"Няма никакво съмнение, че в интерес на всички е в дългосрочен план да има силни стратегически отношения между Русия и НАТО. Така беше през последните 20 - тина години. Но една страна промени тези отношения и една страна, която може да върне нещата обратно. както и генералният секретар на НАТО подчерта в Нюпорт, в ръцете на Москва е  да оправи отношенията си с НАТО и да намали и да прекрати това силно провокативно поведение в Източна Украйна и по границите на Украйна. Може би в такъв случай бихме могли да обсъждаме нормализация на отношенията. Но в крайна сметка част от Украйна - Крим - е все още незаконно окупирана, отнета е територия от суверенна държава, ситуацията в Източна Украйна е сложна и проблематична. Така че сме много далеч от връщане към нормалните отношения, но причината за това е Москва. "

По границите на НАТО възникват много неблагоприятни събития - в Украйна, Сирия, Ирак, Централна и Северна Африка, отбеляза вицеадмирал Хъдсън, но алиансът ще отговори на заплахите, за да не бъде изложена на риск сигурността на съюза.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад