Правозащитници ще сезират ЕК за отношението ни към бежанците

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Миналата седмица Human Rights Watch отново излезе с доклад, в който критикува българските власти за начина, по който се справят с бежанския въпрос и обеща да сезира Европейската комисия. В него се споменават историите на бежанци, които са били бити и унижавани от граничните ни власти. Докладът също осъжда неуспеха на компетентните ни органи да интегрират вече приютените бежанци както и мизерните условия, в които са принудени да живеят.

Репортерът на "Денят започва" Ивайло Гюров разговаря с Лидия Гоул за действията, които Human Rights Watch смята да предприеме.

Лидия Гоул: - Получавали сме данни за такива случаи на насилие през цялата година. Още през април публикувахме доклад, в който бяха споменати 47 случая, в които българските гранични власти насилствено отблъскват прииждащите имигранти. За тези истории

сме научавали от бежанци, с които отдавна сме установили траен контакт, както и от такива, които в момента са в Турция, в резултат на отблъскванията.

БНТ: Можете ли да споделите някоя от тези истории в детайл?

Лидия Гоул:  - В последното ни съобщение до пресата сме включили три истории, случили се наскоро. Те включват показанията на трима души, които свидетелстват от името на три бежански групи, опитали се да влязат в България. Те разказват, че са били бити с юмруци и ритници. Че граничарите са им стъпвали по главите, докато те самите са лежали по корем на земята. В един от случаите се споменаваше, че граничарите са стреляли във въздуха, докато групата се е отправяла обратно към Турция. Това се е случвало и преди. Не често, но определено знаем и за други случаи, в които огнестрeлни оръжия са използвани, за да откажат имигрантите от приближаване на българската граница или за да ускорят тяхното връщане в Турция.

БНТ: Стана ясно, че Human Rights Watch ще уведоми Европейската комисия относно такива проблеми, които имигрантите срещат на българска територия. Каква реакция очаквате и за какви мерки ще настоявате?

Лидия Гоул: - Ние сме в постоянен контакт с Комисията и ще настояваме да бъде оказан натиск на българските власти, защото тези случаи трябва да бъдат разследвани, а отговорните лица - намерени.

БНТ: Ще настоявате ли България да бъде санкционирана по някакъв начин?

Лидия Гоул: - На този етап единствено искаме ЕС да окаже натиск над София, за да могат тези случаи да бъдат ефективно разследвани. За момента не настояваме за санкции.

БНТ: Как ще коментирате случая в българското село Ковачевци, където на децата на бежанци им беше отказано да ходят на училище с българските деца?

Лидия Гоул: - Това си е чиста дискриминация. Всички деца, независимо от националността им, имат правото да посещават учебни занятия. Българските власти са задължени по международните и европейските закони да осигурят достъп до образование на всички деца на територията на страната. Без значение от тяхната националност или легалния им статус. Толкова е просто.

БНТ: А какво е мнението на Human Rights Watch за оградата по българо-турската граница?

Лидия Гоул: - България като всяка страна има правото да предпазва границите си. Но не мисля, че тази ограда ще бъде решение на проблема. Първо, много добросъвестни бежанци няма да получат закрила. И второ -  вие няма да можете да ги възпрете целия поток, а най-много ще го пренасочите и вероятно ще станем свидетели на това, което се случва в Средиземно море - смъртни случаи в морето.

БНТ: Значи ли това, че искате премахването на стената?

Лидия Гоул: - Не. Искаме просто България да приема бежанците на своя земя, за да може да оцени дали заслужават бежански статус, вместо да ги отпраща обратно.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад