Експертите: Не е разумно да разрешим "американския модел"
Предаване: Денят започва с Георги Любенов, 22.06.2019
По думите на Софиянски американският модел е трудно приложим за България и ще позволи на управляващите партии да имат повече донори, защото "през държавния апарат могат да ги принудят да им дават пари".
Стефан Софиянски: Логичното, което според мен трябва да се направи, е да се изчислят разходите грубо, да се осреднят на базите на отчетите в Сметната палата, всяка партия отчита предизборната си кампания. По този начин ще се акумулират едни средства, които ще покажат колко средства са необходими.
Проф. Христина Вучева: Идеята е да се направи финансиране на партиите, което би им осигурило нормално съществуване, тъй като демокрацията не може, политическият живот не може без партии и от друга страна те да бъдат в някаква степен свободни, незавсими от външни влияния, които имат някакви секторни, някакви групови интереси с оглед да се насочат към тяхната цел - обществения интерес. Затова законът има освен размера на субсидията, който се намира в самия закон за бюджета, а не тука, в този закон за политическите партии е казано, че има държавна субсидия.
Тя подчерта, че могат да се получават дарения най-много до 10 000 лв. и то само от физически лица, които ще е ясно кои са, но никакви пари от юридически лица. Според проф. Вучева тази концепция е разумна и следователно не е добре да бъде разрешен т. нар. "американски модел".
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News