Електромобилите - алтернативата за чист въздух

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Норвегия се отказва от автомобилите на дизел и бензин след 2025г. Скандинавската държава ще се стреми да обнови автопарка си изцяло с електрически коли. Съпоставка с България направи репортерът ни Ирина Шуликова за "Денят започва".

Норвегия е модел за страна, която изключително успешно насърчава купуването на електромобили. Целта е след 2025г. в автопарка на страната да няма дизелови и бензинови превозни средства.

"Там, ако не се лъжа, днес има 50 000 електромобила. Резултатът е, че близо 10% от всички нови автомобили са електрически",  каза Мартин Заимов - основател на "Българска асоциация електрически превозни средства" и поясни, че в България има само няколко стотин.

Популярността на електромобилите в Норвегия е мотивирана чрез щедри финансови облекчения от цената на покупката. Шофьорите на екологични превозни средства също така използват безплатно всички пътища, които са с тол такси за колите на бензин и дизел.

"От ценова гледна точка, ако един автомобил се кара над 70км. на ден средно, то за 3-4 години разликата между цената на  електромобила и на същия обикновен автомобил се изравнява заради по-малкото разходи - 2-3 лв. на 100 км струва електричеството за зареждане, с които ще ги мине тези 100 км", обясни Мартин Заимов и добави, че най-дълъг пробег с тези коли е на новите модели до 150 - 200 км, втора ръка - стотина.

"Основното предимство е това, че когато започнеш да го караш, ти вече започваш да се чувстваш като част от една общност. Това, че ти виждаш, че ти вече си част от бъдещото развитие на автомобилостроенето, като го имаш това нещо. Едновременно с това дава много

голямо спокойствие. Липсата на какъвто и да е шум помага да си много по-спокоен шофьор, много по-добре да се държиш зад волана, да не караш на газ - спирачка, да си пазиш електроенергията", убеден е Любомир Добранов - "Бизнес развитие в дружество за чисти технологии".

Естествено погледнахме и под капака на електромобила. Убедихме се сами в комфорта и природосъобразността на е-колите. Обещанията за пълна тишина на двигателя не са преувеличение.

"В Индия, която е много по-голяма от цяла Европа, има властово решение за това всички автомобили 2030г. да са електрически. Не виждам никаква причина България да изостава от такава гледна точка или пък Европа да изостава. От години една група ентусиасти се стараем да убедим обществото и съответно властта в това, че няма причина заради това, че очевидно сме по-малко заможни от Норвегия, но няма причина да не сме на същото ниво по отношение на чистота на въздуха, тишина, качество на живот", заяви Мартин Заимов.

Въпреки че голяма част от потребителите са добронамерени, все пак имат нужда и от насърчаване към природосъобразно поведение. В момента в България за шофьорите е по-евтино да замърсяват околната среда с превозните си средства, отколкото да използват щадящи природата автомобили, но според г-н Заимов това би било вярно само ако приемем, че здравето е безплатно.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад